МАКЕДОНИЈА СО ФАНТАСТИЧЕН ГОЛ од слободен удар освои бод против европскиот првак !

МАКЕДОНИЈА и Италија одиграа 1:1 во 5. коло од квалификациите за пласман на ЕП од групата Ц. Италијанците поведоа во 47. минута со голот на Имобиле, а Македонија со фантастичниот гол на Барди од слободен удар од 20 метри на девет минути пред крајот дојде до бод.

Барди одлично ниша од слободен удар и се упати во корнерот на Донарума, иако италијанскиот голман можеби очекуваше удар преку ѕидот. Италијанците беа подобри, особено во првото полувреме, кога имаа неколку многу добри прилики, но не ги реализираа.

Со овој кикс, Италијанците останаа три бода зад Украина, која има натпревар повеќе, додека Англија им бега девет разлика, но имаат дури два меча помалку од Англичаните. Со овој бод Македонија се израмни со Италијанците на четири бода, но и Македонија имаат натпревар повеќе од Италијанците.

Да потсетиме, Македонија во март минатата година во Палермо ги шокираше Италијанците со 1:0 во баражот за пласман на Светското првенство со голот на Трајковски во 92. минута, но на крајот загуби од Португалија во финалето на баражот. Италија остана без WC.