МАКРО УАПСЕН ВО ТИВAT ПОВРЗАН СО ПОЛИТИЧАРИ: Украинец протеран од Дубаи поради порно скандал најде засолниште во Црна Гора! 

Јавна тајна е дека, за жал, црногорското приморје одамна е препознаено како дестинација за елитна проституција, особено одредени луксузни одморалишта и хотели во кои престојува високо платена клиентела. Иако борбата против трговијата со луѓе се промовира како еден од приоритетите, во исто време трговците со луѓе носат девојки од целиот свет во Црна Гора, кои ги макроа на богатите бизнисмени за пари или, како што неодамна беше откриено при апсењето во Тиват. , искористете ги за снимање порно – содржина која потоа ја дистрибуираат низ светот.

Полицијата минатата недела во луксузен хотел во Тиват пронашла 18 странски државјанки и десет странски државјанки. Во таа прилика одземена е поголема сума пари во различни валути, мобилни телефони, лаптопи… Украинецот со американски пасош (43) Виталиј Г. е уапсен, а девојките се однесени на безбедна локација, како пријавени од полицијата.

Виталиј Гречин, макро, Тиват

Само неколку дена подоцна, тиватската полиција уапси уште тројца странски државјани за кои постои сомневање дека се дел од опасен меѓународен синџир на трговија со луѓе. Секој од нив имал специфична одговорност, а главен во бизнисот, очигледно, бил украинскиот бизнисмен Виталиј Г. Тој е обвинет дека ги злоупотребил тешките животни околности на дваесет и едногодишна Украинка, која, како што е соопштено од страна на полицијата принудил да се слика гола, доведувајќи ја во заблуда дека тоа е само за негови очи, а потоа материјалот го поделил понатаму. И тоа, се чини, е само врвот на ледениот брег. Судејќи по запленетиот порнографски материјал, во тој нелегален бизнис биле вклучени и многу други актери.

За него веќе пишуваа странските медиуми, а објавени се и негови фотографии со поранешниот американски претседател Барак Обама и со сопругата на поранешниот американски претседател Бил Клинтон и поранешниот американски претседателски кандидат Хилари Клинтон.

Медиумите шпекулираат дека Виталиј имал силни врски во американскиот естаблишмент, а истрагата ќе покаже дали имал одредени врски со црногорски политичари или функционери од безбедносниот сектор. Овој сомнеж се наметнува со оглед на фактот дека тој останал невознемирен во Црна Гора и развил „бизнис“ и покрај тоа што поради тоа бил непожелен на многу дестинации, а на некои места му бил забранет влез.

Според странските медиуми, Виталиј Г. бил затворен во Дубаи минатата година откако се појавила снимка од 17 жени кои позираат голи и гледаат во хоризонтот на Обединетите Арапски Емирати, што е еднакво на богохулење во таа земја. По скандалозната фотосесија над Дубаи во 2021 година, заедно со Витали, во затвор во ОАЕ беа задржани 13 жени. Жените беа обвинети за груба непристојност и им беше забранет влез во земјите од Заливот најмалку пет години. Додека бил во затвор, украинската полиција извршила рација во канцелариите и резиденциите на Виталиј во Киев. Британски „Сан“ го нарече Гречин „украински плејбој“.

Некои од девојките кои се појавија на спорното видео во Дубаи, откако беа депортирани од ОАЕ, дојдоа во Црна Гора. Како што напиша порталот „Дан“, три девојки од Украина се казнети со по 450 евра бидејќи голи се шетале по Јадранската магистрала и Стариот град во Котор. Во меѓувреме, како што пишуваат странските медиуми, Виталиј изнајмил куќа од 1.200 метри квадратни во една европска земја, во која живее група млади жени.

Виталиј Гречин, макро, Тиват

Само неколку дена пред избувнувањето на војната во Украина, Гретчен организираше петдневна прослава на Кипар за неговиот 42-ри роденден со руски и украински девојки на возраст меѓу 18 и 23 години. Гречин, кој живееше во Киев, тогаш рече дека е тешко да се биде отсечен од бизнисот, банкарството, семејството и сè друго во Украина. Неговиот имот во Ирпин, недалеку од Киев, бил уништен од минофрлачки оган.

Во рамките на акцијата за апсење на Витали, црногорската полиција на 1 ноември извршила претрес во седум соби од хотел во Тиват, каде што биле пронајдени 18 државјани на Украина, Белорусија, Русија и Израел, како и 10 државјани на Соединетите Американски Држави. Украина, Русија, Белорусија и Грција. Во продолжение на акцијата, во саботата со лисици на рацете беа ставени двајца Украинци, а не беше соопштено дали споменатите лица се сослушани и за што се товарат.