МАЛА ТАЈНА НА ГОЛЕМИТЕ МАЈСТОРИ: Подгответе риба како ПРОФЕСИОНАЛЕЦ, корисен трик за да не ви се залепи рибата повеќе ВО ТАВА!

Дали некогаш ви се случило рибата упорно да се лепи за тавата додека се пржи? Колку и да се трудите, едноставно не можете да го избегнете тоа? Не грижете се, ви откриваме трик кој засекогаш ќе ви го реши проблемот, гарантирајќи дека вашата риба секогаш ќе биде сочна и – нема да се лепи за тавата.

Пржењето риба може да биде вистинска уметност, но често се соочуваме со фрустрирачки проблем – рибата се лепи за тавата. Ова не само што го отежнува процесот на готвење, туку може и да ја уништи текстурата и вкусот на вашата омилена риба. Но, не грижете се! Подолу споделуваме неколку корисни совети кои ќе помогнат овој проблем да стане минато, овозможувајќи ви секој пат да уживате во совршено подготвената риба.

Тајната е правилно да се загрее тавата на умерена температура пред да се додаде маслото. Потоа, лесно посолете ја тавата (не претерувајте) и внимателно распоредете ја солта по целата површина. Важно е солта да биде рамномерно распоредена. Потоа додадете ја рибата (без дополнително солење). Со ваквото пржење, рибата нема да се залепи за тавата, а дополнителна добра вест е што нема да прска масло во текот на процесот. Пријатен оброк!