Меси жртвува сè за Барселона: Одби половина милијарда евра да игра за минималец

0

Лионел Меси се согласува на сите жртви за да се врати во Барселона за еден месец, на неговиот 36-ти роденден, по две години принуден егзил во ПСЖ.

Две години, 71 натпревар, 31 гол и 34 асистенции откако му приреди триумфален пречек во Париз и му даде луксузно засолниште, бидејќи Меси мораше во солзи да ја напушти речиси банкротираната Барселона, разделувајќи се грдо.

Добро упатениот Фабрис Хокинс од Радио Монте Карло ги објави деталите за договорот. Тој открива дека Меси се согласил на радикално намалување на платата за дури 66 отсто, само за повторно да заигра за клубот на својот живот. Споредено со 30-те милиони евра кои сега ги заработува годишно во Париз, со новиот договор во Барселона би добил само 10 милиони евра за истиот период.

Од Барселона му порачаа дека тоа е најмногу што може да му понудат со оглед на речиси катастрофалната финансиска состојба во клубот и неопходноста да остане во рамките на границата на платите во Ла Лига и финансискиот фер-плеј.

Доколку Барселона успее да го притисне Меси во тие рамки, тој би бил само на осмото место по плата во Барселона. Пред него според годишниот личен доход би биле Френки де Јонг (37,5 милиони евра), Серхио Бускетс (37), Роберт Левандовски и Жорди Алба (20,8), Ансу Фати (13,9), Жил Кунде (13,5), Рафиња (12,5) и Усман Дембеле (12). Меси би имал иста плата како Феран Торес.

Истиот извор наведува дека Серхио Агуеро всушност игра клучна улога во враќањето на Меси во Барселона, зад истакнатиот татко на Меси, Хорхе. Радио Монте Карло потсетува дека саудиски Ал Хилал уште ја држи активна понудата од 540 милиони евра за Меси.

Кога би ја прифатил понудата на саудискиот кралски клуб, би станал најплатениот спортист во историјата и би го надминал својот вечен ривал, Кристијано Роналдо, кој е две години постар. Тој во јануари потпиша за Ал Наср, исто така од Саудиска Арабија, на две години за 500 милиони евра.