Милитанти го нападнаа конвојот на претседателот на Палестина! Абас не го исполнил тоа што го барале, има и мртви (ВИДЕО)

Снимката од наводната улична тепачка покажува толпа вооружени мажи кои пукаат од огнено оружје

Вооружени милитанти наводно го нападнале конвојот на палестинскиот претседател Махмуд Абас .

Турскиот портал „Хуриет“ неофицијално наведува дека одговорноста за нападот ја презела групата наречена „Децата на Абу Џандел“ .

На снимката од наводната улична пресметка може да се види толпа вооружени мажи како пукаат од огнено оружје, но и најмалку едно лице кое неподвижно лежи на улицата и не дава знаци на живот.

Весникот „Хуриет“ наведува дека човекот кој загинал во вооружениот напад е наводно телохранител на Махмуд Абас.

Палестинската претседателска администрација, сепак, ги демантираше медиумските извештаи за гранатирањето на конвојот.

– Абас е целосно здрав и работи во својата канцеларија во Рамала – се вели во соопштението.

Абас одржа ненадеен состанок на Западниот Брег со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во неделата.За време на состанокот беше објавено дека Абас изразил потреба да се дозволи хуманитарна помош во Појасот Газа и да се прогласи итен прекин на огнот, додека Блинкен рече дека САД се изврши достава на хуманитарна помош за Појасот Газа.

Блинкен , сепак, не повика на прекин на огнот за време на состанокот.

Американскиот дипломат истакна дека Палестинците не треба да бидат принудени да мигрираат и дека САД ги поддржуваат напорите за создавање независна палестинска држава.