Моќна слика од Вимблдон: Еве како Ѓоковиќ се подготвуваше за продолжението од мечот (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ за два дена мораше да го одигра натпреварот од четвртото коло на Вимблдон.

Поради полициското правило кое важи за третиот Грен слем сезонава, прекинат е дуелот меѓу српскиот тенисер и Полјакот Хуберт Хуркач.

Откако ги освои првите два сета, организаторите одлучија во недела навечер да се одигра третиот, а по потреба и четвртиот и петтиот сет за понеделник.

Тоа не е нешто што треба да биде голем проблем за Новак, а на социјалните мрежи се појави фантастична фотографија. На неа се гледаат Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот и Карлос Алкараз, првиот на АТП листата.

Србинот се подготвуваше за продолжението од мечот, додека Шпанецот го одработи последниот тренинг пред дербито од осминафиналето и средбата со Матео Беретини.

Дуелот на Алкараз против Италијанецот се игра подоцна во текот на денот.