„НАЈМНОГУ СТРАДАШЕ ЗАТОА ШТО СОПСТВЕНАТА МАЈКА ГО ГЛЕДАШЕ КАКО НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ“ Смиља пред еден месец го запали синот, тој почина во голема агонија

Слушнав дека таа вечер снемало струја и се сомневам дека оваа жена ја искористила ситуацијата за да го исполни ветувањето што им го дала на своите синови, а тоа да ги запали

Хорор и ужас во Банат! Мајката Смиља М.(44) од Српска Црна е уапсена пред повеќе од еден месец поради сомнение дека намерно го запалила синот Александар Т.(26), кој по неколку дена во болница почина во агонија.

Како што пишувавме претходно, повеќе од 50 отсто од кожата му била изгорена, но и покрај напорите на лекарите, тој не успеал да преживее.

– Аца ми беше пријател, ми беше како брат. Поминувавме повеќе од 12 часа дневно, а сега го нема. Го уби тој што најмногу го сакаше и секогаш го бранеше. Таа сега ќе добие најмногу 20 години затвор, додека Аца засекогаш ќе скапува под земја – со овие зборови ја започна својата исповед за Ало! Антон Јовановиќ, најдобриот пријател на Александар Т.

Трагедијата се случила на 1 декември околу 19 часот во Улица Краља Александра, во куќа во градот Српска Црна во Банат.

– Аца отишол да ги посети мајка си и лицето кое живее со неа. Знаете, Аца многу ја сакаше таа жена, па дури и молчешкум ги префрли сите навреди и пцовки кои таа му ги упати. Премина и дека пред околу два месеци таа жена ги полила со бензин врз него и неговиот брат и се обидела да ги запали – рече во еден здив пријателот и координатор на човек и малцинство Антон.

српска Црња Аца Т.пожар
 

– Младиот човек е во тешка состојба и не можеше да се изјасни и да ја каже својата страна од приказната, затоа истрагата е во тек, а рано е да се дадат какви било информации во врска со случајот што ги шокираше жителите на овој мирен Банат град – тврди нашиот соговорник.

Според неофицијални информации, мајката и била од претходно позната на полицијата и во моментот на овој инцидент била во домашен притвор без електронски мониторинг (наногица) една година.

– Мештаните тврдат дека издржува казна, бидејќи некому му нанела тешки повреди. Како што велат, таа и нејзиниот емотивен партнер се проблематични и алкохоличари. Мајката често правела проблеми, поради што многумина мислат дека е способна истото да му го направи на својот син – вели нашиот соговорник.

Истакнува дека Александар најмногу настрадал поради една работа – а тоа е што мајка му кон него и со неговите браќа се однесувала како да се нејзини смртни непријатели.

– Слушнав дека вечерта снемало струја и се сомневам дека оваа жена ја искористила ситуацијата за да го исполни ветувањето што им го дала на синовите, а тоа требало да ги запали. Утрото слушнав и отидов во куќата каде што беше запален Аца. Ги видов неа и нејзината пријателка и прашав што се случило и зошто го направиле тоа. Одговорот што следеше ме шокираше. Додека мајката на Аци беше потпрена на прозорецот од комбето, таа нејзина пријателка рече: „Не го запалив јас, туку таа“, а потоа побара цигара – со тресење на главата раскажува Антон.

Тој додаде дека оваа изјава ја слушнале многу сведоци, па дури и полицајци, но дека човекот подоцна на рочиштето тврдел дека не се сеќава како Аца бил запален. Како што вели, мајка му тврдела дека нејзиниот син се полил со бензин и се запалил.

– Знам само дека Аца беше полн со живот и пред се добар човек. Затоа го засакав и го носев со себе во Германија и секаде каде што работев. Кога би можел да го вратам времето, би ја дал десната рака да ја врати назад само за да ја слушнам неговата смеа и да го слушам како кажува шеги. Го познавав и многу го сакав Аца и затоа знам дека тој не кренал рака на себе, како што тврди неговата мајка, која е злобна жена. Сите во градот знаат каква е таа. Таа жена оди секаде каде што има алкохол и поради тоа Аца многу страдаше – рече Јовановиќ, а потоа додаде:

Погреб на српски црнец

– Само се прашувам дали мораше вака да заврши, бидејќи таа жена освен што е осудена за насилство, а казната ја издржува под надзор дома, имала и неколку пријави. Да расчистиме, полицијата реагирала на секоја пријава против неа и правела пријава, но никој не ја пратил во затвор, ниту ја отстранил од местото. Сега кога се случи тоа што се случи, таа конечно беше однесена, а јас само се прашувам дали можеби оваа трагедија можеше да се избегне, ако некој си ја вршеше работата како што треба – заклучи Антон Јовановиќ.