НАЈСНАЖНИОТ РУСКИ УДАР НА КИЕВ ОД ПРОЛЕТТА: Погледнете го нападот со ракети и дронови, експлозиите го осветлија целиот град! ПРВИ СНИМКИ

0

Воени и цивилни власти: Најмалку двајца загинати во урнатините

КИЕВ – Најмалку две лица загинаа, а две се повредени синоќа во руски ракетен напад врз Киев, соопштија цивилните и воените власти на главниот град на Украина.

„Според првите информации, две лица загинаа во урнатините во областа Шевченко во Киев“, изјави на Телеграм началникот на воената администрација на главниот град на Украина, Сергеј Попко.

Тој рече дека ноќниот напад е најмоќниот напад врз главниот град од пролетта.

„Непријателот користеше беспилотни летала и ракети“, рече Попко, додавајќи дека украинската воздушна одбрана „уништила повеќе од 20 непријателски цели“.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, соопшти дека две повредени лица се згрижени во болница.

На нападот на Киев му претходеше украински напад врз рускиот град Псков.