На Александра Пријовиќ ѝ е забранет концертот во Хрватска: Градоначалникот стави вето на настапот на пејачката, ова е неговото објаснување (фото)

0

Градоначалникот на Задар, Бранко Дукиќ, не го дозволи концертот на Александра Пријовиќ кој требаше да се одржи во Задар.

Концертот требаше да се одржи во мај во салата Крешимир Ќосиќ, но Дукиќ експресно одби да ја пушти српската ѕвезда да пее во градот, па концертот не беше закажан или најавен.

Како што пренесуваат хрватските медиуми, Дукиќ ги одбил организаторите на концертот и го оправдал со тврдењето дека во салата Крешимир Ќосиќ „нема слободни термини“.

Александра Пријовиќ

Градоначалникот на Задар не одговори на прашањата на Индекс, а не одговори ниту раководството на салата.

За концертот на Александра Пријовиќ во Задар почна да се зборува на крајот на минатата година, откако пејачката резервира и наполни пет Арени во Загреб. Задарски лист тогаш напиша дека има интерес за концертот на српската ѕвезда и дека се планира тој да се одржи во 2024 година.

Изгледа дека не се точни тврдењата на градоначалникот дека Вишњик е пребукиран, пишува гореспоменатиот медиум.

На веб-страницата на спортскиот центар Вишњик велат дека од март до мај тековната година ќе се одржат три естрадни концерти а со тоа ги најавија и концертите на Северина, Јелена Розга и групата Господар на танцот.

Потсетуваме, градоначалникот на Пула, Филип Зоричиќ, го откажа концертот на кој на 25 март требаше да настапат Ана Бекута, Драган Којиќ Кеба, Душко Кулиш и Зорана Миќановиќ. Имено, концертот го организирала организацијата „Хилјадарка“, која, како што се наведува, веќе го договорила издавањето на салата во закуп, но сепак градоначалникот решил сè да откаже.