На Зеленски му стигаат уште 5 ,,Patriot”: Америка објави кога ќе испорача нови моќни системи за противвоздушна одбрана во Украина (видео)

0

Грег Хејс, извршен директор на американската компанија Raytion Technologies, која произведува системи за противвоздушна одбрана Patriot, изјави за Wall Street Journal дека ќе испорача уште пет примерци од системот во Украина до крајот на 2024 година.

Тој исто така рече дека Raytion Technologies планира да го зголеми производството на Patriot на 12 системи годишно, откако има произведено повеќе од 240 Patriots во изминатите децении.

Се наведува дека еден комплетен систем Patriot чини околу 400 милиони долари, а со проектилите што ги истрелува вкупната цена е 1,1 милијарда долари. За нарачаните системи, чекањето е обично подолго од две години во просек.

Шефот на „Raytion Technologies“ изјави за WSJ дека Patriot во Украина се покажал како многу ефикасен систем за воздушна одбрана во рацете на армијата со која командува претседателот Володимир Зеленски.

– Бевме изненадени од тоа колку е ефикасно. Заедно со другите системи PZO пресретна повеќе од 90 отсто од ракетите и беспилотните летала насочени кон Украина – рече Хејс, додавајќи дека Украинците го адаптирале софтверот на овој систем за да може да лоцира, следи и уништува ракети кои летаат со хиперсонична брзина.