НЕВЕРОЈАТНИ РЕЗУЛТАТИ ОД АНКЕТИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Силите на десницата ЗАЈАКНУВААТ од ден на ден, ОВАА партија е втора најсилна во државата!

АфД претходно победи во една област и еден град на истокот на земјата
На локалните избори во Германија, радикалната десничарска Алтернатива за Германија (AfD) достигна нов рекорд на популарност на сите времиња.

АфД претходно победи во еден округ и еден град на истокот на земјата , а најновата анкета спроведена од државната телевизија АРД покажа зголемување на популарноста, пишува Дојче веле.

Како што се наведува, во сојузната покраина Тирингија , истражувањето покажало дека партијата има поддршка од 34 отсто , но и дека бројот на нејзини поддржувачи во Германија расте на сојузно ниво.

Доколку сега се одржат изборите за Бундестагот, Алтернативата за Германија би добила 20 отсто од гласовите , што е нејзин најдобар резултат во традиционалната месечна анкета наречена „Германски тренд“ што се спроведува по налог на Првата програма на германската телевизија. АРД.

Институтот за истражување на јавното мислење „Инфратест димап“ анкетирал 1.305 испитаници кои имаат право на глас во периодот од 3 до 5 јули , а според добиените резултати, сегашната коалиција на власт во Германија нема да добие мнозинство, додека АфД би станала втора најсилна политичка сила во државата.

Социјалдемократите (СДП) , како и минатиот месец, би имале непроменети 18 отсто поддршка , Зелените 14 отсто, што е еден отсто помалку од минатиот месец и нивниот најлош резултат од септември 2018 година, а Либералите (ФДП) исто така би добиле непроменет процент на поддршка од седум проценти.

Најсилна партија на сојузните избори би била блокот на демохристијаните (ЦДУ) и баварската сестринска партија ЦСУ, тие би освоиле 28 отсто од гласовите, што е за еден отсто помалку од јуни.

Левицата ќе добие четири отсто поддршка и повеќе нема да биде претставена во Бундестагот , според тоа истражување.

Германскиот канцелар Олаф Шолц од СДП ја предводи коалициската влада со Зелените и ФДП.