„Никој кој е против Евреите не може да ја преземе власта во САД“ Јокановиќ: Само тие можат да ја прекинат војната во Израел, треба да им се скрати се

Повеќе од 10.000 Палестинци се убиени во израелските воени операции од 7 октомври, според Министерството за здравство на Појасот Газа.

Како што е наведено, меѓу нив има повеќе од 4.000 деца и речиси 2.700 жени.

Војната на Израел против Хамас не е „локална битка“, предупреди израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека ако неговата земја не победи, безбедноста на целиот свет ќе биде загрозена.

Палестинци, протести

За ова разговараа гостите во студиото д-р Стеван Гајиќ , политичар, Институт за европски студии и Мирчета Јокановиќ , полковник, а Гајиќ уште на почетокот истакна дека Израел води геноцидна политика.

– Поранешниот премиер на Израел изјави дека светската јавност е против нив. За Американците е важно Турција да престане да го блокира влезот на Шведска во НАТО, но се на се, и арапскиот свет е воздржан – рече Гајиќ.

Јокановиќ ја коментираше американската поддршка за израелските активности против Палестина.

– Можеме да кажеме дека Америка е единствениот сојузник на Израел. Саудиска Арабија беше нивниот најголем сојузник. Ова немаше да се случи ако не беше одобрението од САД . Некој од тие „големите“ му дал дозвола на Хамас да го направи тоа што го направи. Земањето заложници и убивањето цивили и борци е нивно легитимно право. Но, што се случува таму? – праша Јокановиќ и продолжи:

– Тоа што им го направија во Втората светска војна, сега им го прават и на Арапите. Врз основа на територијата што била нивна со векови, тие добиле право на држава на тој простор. Меѓутоа, таа област никогаш не била целосно решена за да може секогаш да се предизвикува конфликт, тоа е место на контролиран хаос. Во Украина изгубија Американците и сега сакаат да надоместат преку овој хаос – изјави Јокановиќ.

Гајиќ потврди дека Обединетите нации се во криза.

– Морам, сепак, да истакнам дека Србија срамно се воздржа. Таа воопшто не гласаше за крај на бомбардирањето, а да не зборуваме дека не гласаше за Резолуцијата за осуда на нацизмот, а тоа се некои услуги што ги прави владата според „драгата“ Урсула фон дер Лајен, која рече дека ние мора да го признае де факто Косово, што е срамно – рече Гајиќ, враќајќи се на темата за воените операции на Израел во Газа:

– Во овој случај, Израел се чини дека сака Иран да се вклучи за да го направи Техеран цел на нуклеарен напад. Мислам дека Израел ги прецени своите сили , тоа се гледа во битките. Влегоа во Газа, тие се во десеттата фаза од нападот, но изгубија десетици преценети тенкови, очигледно тој тенк, „најдобриот на светот“ – е ранлив. Како што е очигледно дека Хамас не се вклучил целосно во војната, а научиле многу од Русија и Украина, со оглед на тоа дека и дронови на паметен начин користат… Значи, Израел воопшто нема толкава супериорност, а во дека треба да ја види причината за убиствата на цивилите што се случуваат секој ден . Така, САД можат да го прекинат овој конфликт, затоа имаше студен пречек во Багдад и таа комична сцена на Блинкен во панцир на аеродромот и тој не се задржа долго, постои страв, бидејќи американските амбасади се веќе на удар . И тие засега се воздржани. Така, САД можат да спречат се, не знам зошто не го прават тоа – не е сигурен Гајиќ, додека Јокановиќ има некои претпоставки:

Ниту еден претседател нема да може да дојде на власт ако се спротивстави на ционистичкото движење во Америка. Се согласувам со мојот колега, само тие можат да го спречат Израел од натамошни масакри. Како? Негирајте им се. Америка им прави оружје и ракетни системи, противвоздушна одбрана и стрела 1 и сето тоа го прават во САД… Израел нема каде да чува нуклеарно оружје, па го произведува во Германија, а го чуваат во подморници во Америка. .. Времетраењето на израелскиот напад ќе го прошири конфликтот. Ова не може да се нарече израелски одбранбени сили, туку окупаторски сили. Штом започна рускиот напад врз Украина, веднаш беа воведени санкции, но што сега? – праша Јокановиќ.