Новак: Не знаеш кој коси a кој вода носи

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ги сумираше впечатоците по победата над Алехандро Давидовиќ Фокин во вториот сингл дуел од мечот против Шпанија во Дејвис купот.

Србија со таа победа се пласираше на завршниот турнир во Малага каде ќе се обиде да го повтори успехот од 2010 година.

„Почнавме, кога дојдовме овде, имавме друга салата на мислите. Целта е постигната, се пласиравме во Малага. Дали од прво или второ место ќе се решава на натпреварите со Чесите, но тоа е големо одвраќање.Многу важни натпревари денес,Ласло одигра многу солидно денес.Кога одите во 1-0 има помал притисок.Фала му што играше толку добро и победи.Ми требаше малку време да се навикнам на условите. Скоро една година немам играно затворено.Од друга страна Фокина е подолго тука, тренира, играше натпревари на оваа подлога.Знаев дека првиот дел од натпреварот ќе биде клучен.Има нервоза и се .Одлична атмосфера,полна сала.Многу жешка,многу парна.Никогаш во таква сала не играв.Сервисот ме послужи фантастично,нему му ја должам победата.Кога и да ми требаше ја наоѓав.Имаше пауза предност од 1:4,пет фантастични натпревари од тогаш“,одговори Ѓоковиќ на прашање на новинар на „Спортклуб“.

Не е задоволен од организаторите на турнирот, се поставува прашањето дали е важно кој ќе слави на мечот в сабота меѓу Србија и Чешка и ќе биде прв пред Фајнл-Ејт во Малага.

„И ние се обидуваме да го разбереме тоа. Не знам кој коси а кој вода носи . Видовме нешто на телевизија, ни покажаа дека се вкрстуваме со една или друга група, во зависност од тоа дали сме први или второ.Тогаш тие се наши претставници на српскиот тим отишле кај претставниците на иТФ и им рекле дека тоа не е важно и дека се вади од капа.Многу е збунувачки.Како не знаат. и ја играат на ТВ? Малку е непрофесионално. Важно ни е да победиме што е можно повеќе. Едноставно затоа што тимскиот дух и атмосферата. Да завршиме со совршен план“, заклучи Новак .