Оваа храна ве подува: Избегнувајте ја особено за вечера!

Постојат 8 видови на зеленчук што треба да ги избегнувате за вечера.

Избегнувањето на одредени зеленчуци за време на вечерата може да помогне да се спречи надуеност и да се подобри варењето.

Избегнувањето на одредени зеленчуци за време на вечерата може да помогне да се спречи надуеност и да се подобри варењето.

Надуеноста е чувство на абдоминална непријатност предизвикана од прекумерно производство на гас или задржување на течности, а многу луѓе се борат со овој проблем. Постојат неколку фактори кои можат да придонесат за надуеност, како што се пребрзо јадење, мрсна храна, прејадување, стрес, хормонални промени, запек и чувствителност на храна.

Еден од ефикасните начини за спречување на надуеност е да избегнувате одредени намирници, особено за време на вечерата, кога нашето тело забавува и потешко се вари храната.

Во продолжение дознајте кои 8 зеленчуци треба да ги избегнувате за вечера доколку сте склони кон надуеност.

1. Брокула

Брокулата е зеленчук од семејството на крстови и е богата со различни хранливи материи. Сепак, содржи шеќер наречен рафиноза, кој тешко се вари. Ова може да доведе до гасови и надуеност. Јадењето брокула доцна навечер, исто така, може да предизвика варење и да го попречи добриот сон.

2. бриселско зелје

Бриселското зелје исто така припаѓа на семејството на крстови и содржи рафиноза. Како што веќе споменавме, рафинозата може да биде тешко сварлива и може да доведе до дигестивни проблеми ако се консумира пред спиење. Исто така, овој зеленчук е богат со влакна, кои можат да предизвикаат гасови и надуеност. Ограничете го внесот на бриселско зелје или целосно избегнувајте ги доколку имате надуеност.

3. Карфиол

Карфиолот, кој е сличен на брокулата и бриселското зелје, е исклучително хранлив и ни обезбедува различни здравствени придобивки. Сепак, содржи соединение наречено сулфорафан кое исто така може да предизвика гасови и надуеност. Содржи и голема количина на влакна кои тешко се вари.

4. Зелка

Зелката е исто така многу хранлив зеленчук, но нејзиното јадење за вечера може да предизвика и гасови и надуеност поради високата содржина на влакна и рафиноза. Зелката за време на вечерата може да влијае на квалитетот на сонот, па затоа се препорачува да се јаде за појадок или ручек.

5. Црн кромид

Кромидот содржи фруктани, еден вид јаглени хидрати кои можат да предизвикаат гасови и надуеност. Исто така, има многу влакна, што може да го влоши проблемот.

6. Лук

Лукот се смета за суперхрана благодарение на неговите многубројни хранливи квалитети и здравствените придобивки што ги дава. Меѓутоа, лукот содржи и фруктани, кои можат да доведат до надуеност и гасови, а може да предизвикаат рефлукс на киселина, што може да го попречи сонот.

7. Грашок

Грашокот е богат со хранливи материи, особено со антиоксиданси. Ова го прави одличен додаток во вашата исхрана, но грашокот може да предизвика и надуеност поради високата содржина на влакна и фруктоза. Грашокот содржи и шеќерни алкохоли кои можат да предизвикаат дигестивни проблеми.

8. Слатки компири

Слаткиот компир е добар извор на влакна и хранливи материи, но за некои луѓе може да биде тешко да се вари. Овие компири содржат еден вид јаглени хидрати наречени скроб, кои можат да предизвикаат гасови и надуеност, особено кога се јадат во големи количини.