Овие видови на конзервирана храна се најлоши за вашето здравје

Конзервираната храна е одлична опција кога ви треба брз оброк или ужина. Грав, месо, риба, супа и овошје се само неколку од артиклите што ќе ги најдете на полиците за конзервирана храна. Сепак, заштедата на време не треба да биде на сметка на вашето здравје.

Иако овие конзервирани производи можат да ви заштедат време во кујната, можеби ќе бидете изненадени од загрижувачките состојки во некои популарни производи.

При дефинирањето на конзервираната ставка како „нездрава“, постојат неколку фактори што влегуваат во игра. Количината на натриум, додаден шеќер, транс и заситени масти и калории помагаат да се одреди хранливата вредност на производот. Дополнително, адитиви, конзерванси, бои за храна и бои и други состојки може да одредат како конзервираниот производ влијае на вашето здравје.

Грав
Нутриционистите истакнуваат дека треба да бидете внимателни кога станува збор за купување на готов конзервиран грав. Конзервираниот грав често се полни со заситени масти, шеќер и непотребни адитиви.

Супи
Многу супи од конзервирана храна содржат премногу сол. Едно истражување на Канадскиот институт за здравствени истражувања покажува дека кондензираните и готови супи за сервирање имаат некои од највисоките нивоа на натриум во пакуваната канадска прехранбена индустрија.

Истата студија покажа и дека супата е еден од најголемите придонесувачи на натриум во канадската исхрана – заедно со конзервиран и кисел зеленчук.

Тестенини
Претходно сварените тестенини во сос се една од најнездравите конзервирани видови храна. Полни се со шеќер и сол – што, за жал, е дел од тоа зошто има толку добар вкус.

На пример, една конзерва шпагети содржи 1.070 мг натриум и 20 гр шеќер. Тоа е 46% од препорачаниот внес на сол и 20% повеќе од препорачаниот внес на шеќер.

Овошје во сируп
Банката за храна на Ватерло препорачува избегнување на конзервирано овошје спакувано во сируп поради неговата висока содржина на шеќер. Конзервираното овошје во лесен сируп содржи 21% од вашата дневна препорачана доза на шеќер, а сè што надминува 15% е многу.