Откриени најдобрите места за живеење во САД: Топ пет локации кои гарантираат квалитетен живот и ниски трошоци

Откриено е најдоброто место за живеење во САД – и тоа може да биде изненадување. Од сите 50 држави и околу 35.000 градови и населени места во земјата, еден град во државата Гарден беше крунисан на првото место.

Метухен, Њу Џерси, кој технички се смета за предградие во округот Мидлсекс, е најдобриот град за живеење во САД, според Мона.

Прекрасната област, која е нешто повеќе од две квадратни милји, има население од повеќе од 14.000 жители и се смета за дел од Централниот Њу Џерси. Магионичарот Дејвид Коперфилд е меѓу познатите имиња родени таму. За многу жители на Њу Џерси, долго време се води дебата за тоа дали Централ Џерси воопшто постои, бидејќи некои веруваат дека има само два дела на државата: Север и Југ.

Во август, гувернерот Фил Марфи одлучи самиот да ја реши дебатата и јасно стави до знаење дека Централниот Њу Џерси треба да се смета за одреден регион во државата Гарден.

Метухен, Њу Џерси
Малиот град со нешто повеќе од 14.000 жители е познат по својата популарна главна улица, добрата храна, малите бизниси и тоа што е град за патници. Иако главната улица на Метухен е долга само два блока, таа е полна со повеќе ресторани, кафулиња и книжарници и е позната по тоа што честопати е домаќин на настани во градот.

Метухен е познат и по патувањето до Њујорк, каде што може да се патува со автомобил, воз или автобус. Преку системот NJ Transit и со автомобил, потребно е нешто помалку од еден час за да се влезе во „градот на акцијата“.

Малиот град е исто така познат по својот високо оценет јавен училишен систем, рангиран во првите 50 во нацијата.

Метухен се смета за место за многу пешачење, што им олеснува на жителите да извршуваат работи и да уживаат во градот пеш. Се одликува со пешачката патека Мидлсекс Гринвеј долга 3,5 милји, која некогаш била железничка линија.

Просечната цена на домот во Метухен е 616.000 долари, додека стапката на невработеност е 4,1 отсто.

Ибор Сити, Флорида
Второто најдобро место за живеење во САД е Ибор Сити, Флорида. Соседството Тампа е познато по топлото време, пристапот до плажа, богатата култура и бесплатниот систем за трамвај.

Ybor City, познат и како „Cigar City“, е дом на кубански, италијански и шпански имигранти. На главната улица на 7-та авенија, жителите и туристите можат да уживаат во кафулињата, рестораните и спектакуларните фабрики за пури. Познато е дека и петлите се шетаат низ населбата.

Ибор е исто така познат како една од најпешачките дестинации во Тампа, но нуди и можности за јавен превоз.

Со население од помалку од 5.000 жители, просечната цена на домот во областа е 322.000 американски долари, а стапката на невработеност е три проценти.

Чатануга, Тенеси
На третото место е Чатануга, Тенеси. Живописниот град е познат по своите спектакуларни погледи бидејќи се наоѓа во подножјето на Апалачките планини.

Познат и како „Градот на сликите“, Чатануга е познат по импресивната уметност изложена во Музејот на американската уметност Хантер. Градот има и одличен ноќен живот, исполнет со жива музика и жива гужва.

Нешто повеќе од 184.000 луѓе го сочинуваат овој град, а просечната цена на домот е 352.500 долари. Стапката на невработеност е три проценти.

Портланд, Мејн
Четвртото најдобро место за живеење во земјата е Портланд, Мејн. Познатиот и најголем град на Мејн е претежно познат по своите добри опции за храна, вклучувајќи свежа морска храна и импресивна култура на кафе. Портланд е исто така познат по својата уметничка колекција, центарот на градот што може да се шета и висококвалитетната, чиста вода од чешма, која доаѓа од езерото Себаго.

Портланд, Мејн
Четвртото најдобро место за живеење во земјата е Портланд, Мејн. Познатиот и најголем град на Мејн е претежно познат по своите добри опции за храна, вклучувајќи свежа морска храна и импресивна култура на кафе. Портланд е исто така познат по својата уметничка колекција, центарот на градот што може да се шета и висококвалитетната, чиста вода од чешма, која доаѓа од езерото Себаго.

Тоа е исто така одлично место за семејства и има добро почитуван училишен систем. Населението во градот е повеќе од 68.000, просечната цена на домот е 735.000 долари, а стапката на невработеност е 2,8 отсто, според „Пари“.

Синсинати, Охајо
На петтото место се најде Синсинати, Охајо. Градот е познат по своите високо рангирани болници и колеџи, големите компании и пристапните цени на куќите.

Во последниве години, повторниот развој на населбата Овер-Рајна ја зголеми популарноста на градот. Голем дел од областа е обновена, заедно со нови доградби, како што е фудбалскиот стадион ФК Синсинати.

Со население од повеќе од 309.000 жители, просечната цена на домот е 259.900 долари, додека стапката на невработеност е 2,8 отсто.