Пица со цена на автомобил што можете да ја јадете само во Дубаи – и други луди факти за најпопуларната храна во светот

Во средината на 18 век, кога свежите домати пристигнале во Неапол, настанала пицата што ја јадеме денес, а со неа и бројни рекорди, интересни факти и вртоглави цени

Се верува дека претходникот на пицата потекнува од античка Грција. Се разбира, тоа не беше пица како што ја знаеме денес, туку печен леб со фил. Многу години подоцна, во 997 година, пицата се појавила северно од Неапол . Но, и тогаш тоа било парче леб, исто како во 1570 година, кога рецептот за пица содржела бадеми и шеќер. Во средината на 18 век, кога свежите домати пристигнале во Неапол, настанала пицата што ја јадеме денес , а со неа и бројни записи, интересни факти и вртоглави цени… 

Октопод или грашок?

Октоподот е еден од најпопуларните додатоци за пица во Јапонија, додека во Бразил луѓето сакаат да ставаат грашок врз него.
Пицеријата Вадоли во Берлин влезе во престижната Гинисова книга на рекорди  печејќи пица со 111 видови сирење, меѓу другото: моцарела , рокфор , пекорино , горгонзола, едамер и ементалер.

Пица погодна за кралица 

Кога кралицата Маргарита од Савој дошла во Неапол во 1889 година, решила да го проба локалниот специјалитет – пица . Најдобриот локален пица мајстор Рафаеле Еспосито и подготвил комбинација од моцарела , домати и босилек – затоа што состојките одговарале на боите на италијанското знаме. И на овој начин се родила пицата Маргерита , каква што ја знаеме денес.

Дебелата од Чикаго

Пицата Deep Dish , која е популарна во Чикаго, е три до четири пати подебела од класичната италијанска пица  и се пече во густиот калап од кој го добила името. Се верува дека првпат била испечена од Рик Рикардо во пицеријата Уно во 1943 година. Главната причина за изумот на оваа пица ? Дип Диш требаше да ги потсети италијанските имигранти во Чикаго на домот, притоа нудејќи допир на американска гастрономија.

Шпионска пица
Во доцните 1960-ти, воената разузнавачка единица на американската армија користеше трик – испорака на пица – за да ги шпионира новинарите и политичарите.

Најдолга испорака
Пол Фенех е одговорен за најдолгата испорака на пица запишана во книгата на рекорди . Во 2006 година, тој патувал 19.780 километри од Мадрид до Велингтон во Нов Зеланд за лично да му достави пица на Нико Апостолакис . Не знаеме дали Апостолакис навистина ја изел таа пица .

Најскапата во светот
Во Pierchico, италијански ресторан во Дубаи, можете да ја јадете најскапата пица на светот. Ако имаш 168 илјади евра. Досега се продадени само неколку парчиња пица , која својата цена ја должи на белиот и црниот тартуфи, црниот дроб од гуска, кашмирскиот шафран и иранските бадеми.