Погледнете ја луксузната вила на Новак Ѓоковиќ која со својата големина ве остава без зборови, тенисерот внимаваше на секој детал (ФОТО)

0

Погледнете ја луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Павловци, опкружена со зеленило кое го крие семејството од љубопитните погледи на јавноста.

Оазата на мирот на Новак Ѓоковиќ се наоѓа во Павловци, живописно село на падините на Фрушка Гора, помеѓу Ирига и Рума во Војводина.

На семејството Ѓоковиќ им било исклучително важно викендицата да биде изградена во природа, па избрале зеленило скриено далеку од очите на јавноста, пишува српски Блиц.

Новак ја изградил куќата на површина од неколку хектари, а била изградена покрај езерото. Тенисерот сакаше да го сокрие семејството од љубопитните погледи на јавноста, но тие не се сами на овој простор.

Како што пишува Блиц, неколку куќи подалеку живеат и пријатели на семејството Ѓоковиќ со кои се дружат со години.

„Новак сакаше нешто што ретко кој го има во Србија. Имено, покрај базенот кој беше изграден во дворот, Новак сакаше да надгради сè, па инсистираше да има пештера и водопад над базенот. Ова беше на Јелена и неговиот заедничка желба. Се е направено од природен камен кој е донесен од посебно место. Веднаш до пештерата има водопад кој е нешто необично на нашите простори. Звукот на вода што паѓа особено е релаксирачки за Јелена која се грижи за секој детал. За нивните деца за време на дополнителна забава во летните денови, Ѓоковиќ поставил и тобоган кој ќе го користат најмладите членови на семејството Ѓоковиќ“, изјави за Блиц добро упатен извор и додаде:

„Соседите, кои живеат малку подалеку од Новак, се изненадија кога видоа ваква зграда. За прв пат во Србија забележаа дека некој има пештера со водопад во нивниот двор. Сето тоа веднаш наиде на позитивни реакции , а многу луѓе од соседството прашуваа колку чини сето тоа, бидејќи имаат желба да направат такво нешто во нивниот двор“.