ПОЗНАТ КРИМИНАЛЕЦ УБИЕН ВО НОЌЕН КЛУБ: Шокантни детали од ликвидацијата во Загреб, КАМЕРИ ГО СНИМИЈА злосторството! ВИДЕО

0

Загрепската полиција соопшти дека Томислав Сабљо е убиен утрово околу 4 часот и 45 минути во клубот „Риц“ во Трешњевка. Бил застрелан по физичка пресметка со неколку лица, бил убиен од полицаецот Кристијан К.

Како што објави Јутарњи лист, во кафеаната биле двајца полицајци во цивилна облека. Во еден момент надзорната камера снимила тепачка меѓу Томислав Сабљо и чуварот на ноќниот клуб „Риц“. Потоа на видеото се гледа како Сабљо паѓа со четири куршуми кои го погодиле во градите. Обезбедувачот што го уби Кристијан К., мирно ја пречекал полицијата – кога дошле полицајците само им рекол: „Јас го направив тоа!“

Ова се клучните детали за убиството на Томислав Сабљо, кој е обвинет од УСКОК во акцијата „Тебра“ во која е еден од обвинетите за шверц на повеќе од 16 тони марихуана. Сабљо бил еден од водачите на криминалната група која шверцувала дрога, палела автомобили и собирала долгови. Тие шверцувале дрога преку Црна Гора, Босна и Херцеговина во Хрватска, каде што ја препродавале.

Убиен со 4 истрели

Сабљо во клубот пристигна со такси. Наводно бил во друштво на неговиот пријател Горан Видовиќ и некои други лица. На влезот веќе имало конфликт, а како што рекоа извори запознаени со она што му претходело на убиството, Сабљо мавтал со револвер. Според очевидци, Горан Видовиќ му го зел пиштолот и го држел кај себе. После тоа следува уште едно туркање, а Сабљо се обидува да му го земе револверот на Горан Видовиќ. Во натамошната пресметка, се чини, редарот му го зема револверот на Сабљо – но тоа допрва треба да се утврди. Како и да е, после тоа одекнаа четири истрели, па Сабљо падна.

Уште пред пукањето имаше некое викање и фаќање за врат, а во еден момент некој ќе извика: „Дечки, се е во ред!“ Сето тоа наводно се случило пред влезот, а потоа Сабљо со екипата влегле во клубот „Риц“ на загрепска Трешњевка.

Кога се ближеше крајот на работното време, се чинеше дека групата ќе се напие уште една тура, а потоа ќе замине. Но, иако претходниот конфликт делуваше мирно, наеднаш, според изворите, Сабљо повторно започнал конфликт. Кристијан К. не бил вооружен, иако како обезбедување имал дозвола за чување и носење оружје.

Кристијан К, како што се дознава, работи како чувар веќе дваесет години и со оглед на тоа дека е одличен џудист, не би имал причина да се плаши од физичка пресметка со Сабљо. Во рамките на истрагата, полицијата запленила и снимки од надзорните камери кои го снимиле конфликтот.

Полицајци во цивилна облека се сведоци на злосторството

Сведочењето на двајца полицајци во цивилна облека кои во тој момент пиеле во кафеаната, но не биле на должност, ќе биде особено интересно. Во текот на истрагата полицијата го опколила теренот, а извесно време улицата била целосно затворена.

Правните експерти ни велат дека – бидејќи чуварот испукал четири куршуми во Сабљо – не може да се зборува за неопходна одбрана и нејзино пречекорување, туку за класично убиство.

Томислав Сабљо, откако беше пуштен од истражниот затвор, често ги посетуваше ноќните клубови навечер сам или со своето друштво. Според изворите, во некои од нив нему му било забрането да влезе бидејќи веднаш по пристигнувањето ќе направил проблеми и ќе предизвикал тепачки со редарите.