Помпео: Кси Џинпинг е поголема закана од Владимир Путин

0

Русија има моќна нуклеарна програма и економија зависна од една индустрија, додека глобалната економија зависи од Кина, вели поранешниот американски државен секретар.

Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти кинескиот претседател Си Џинпинг е поголема закана за светот од рускиот претседател Владимир Путин.

Во интервју за Sky News, тој рече дека кинескиот претседател планира да владее со светот и додаде: „Тој сака да ве поседува“.

„[Кси] планира да ги спроведе хегемонистичките намери ширум светот со својата марксистичко-ленинистичка визија и да воспостави кинеска економска и политичка доминација во секој дел од светот“, рече Помпео, пренесе Танјуг.

„Тоа е неговата лоша цел. Имаме обврска кон следната генерација да се спротивставиме“, рече тој.

На прашањето дали кинескиот претседател е поопасен од неговиот руски колега, Помпео одговори: „Апсолутно“.

„Владимир Путин има многу моќна нуклеарна програма и економија која зависи од една индустрија. „Кога би произведувале енергија во Америка, таа индустрија би му била многу помалку вредна“, рече тој.

Војната во Украина започна во 2014 година

„Кси Џинпинг е поинакво суштество. Од тоа зависи глобалната економија. Има 1,4 милијарди луѓе и економија која е конкурентна по големина со онаа на САД, многу способна просторна, воена и сајбер програма“, посочи Помпео, оценувајќи дека тоа се „способности“, како и дека „сега е јасно дека неговата намера“.

Тој изјави дека иако Путин верува во „голема Русија“, тој „нема илузии за неговата способност да доминира со светот“, додека Кси Џинпинг верува.

„Ова се два фундаментално различни ризици за нашиот начин на живот во Европа, САД, Азија, Блискиот Исток, насекаде…“

Тој рече дека за време на средбата со Путин „му погледнал во очи“ и „видел зло“.

Помпео ги критикуваше претходниците на поранешниот претседател Доналд Трамп и го обвини сегашниот претседател Џо Бајден дека е слаб и дека „дозволува војна да се случи“.

„Што се смени во последната деценија? Во 2014 година, претседателот Барак Обама му дозволи на Путин да го заземе Крим – една петтина од Украина. Секогаш мислиме дека оваа војна започна на 24 февруари, но всушност почна во 2014 година“, потенцира американскиот политичар.

Тој ги отфрли тврдењата дека Бајден дејствувал како лидер во име на Западот како одговор на инвазијата на Украина, критикувајќи го начинот на кој западните земји реагирале на војната.

Западот е бавен, доцни и се плаши од ескалација

„Западот е бавен, доцни и се плаши од ескалација, а тоа беше грешка. И затоа треба да дадеме се од себе да го поправиме тоа денес“, изјави поранешниот соработник на Трамп.

Запрашан како би изгледало дипломатското решение на војната во преговорите, тој рече дека САД и Европа мора да му обезбедат на украинскиот народ средства за борба и одбрана на сопствениот суверенитет.

„Ова ќе ги стави претседателот Володимир Зеленски и украинскиот народ во посилна позиција, додека Путин би преговарал од позиција на слабост пред да донесе конечна резолуција за решавање на конфликтот“, заклучи Помпео.

Мајк Помпео беше државен секретар меѓу 2018 и 2021 година, за време на мандатот на Доналд Трамп.

Тој беше офицер во американската армија и директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) од јануари 2017 до април 2018 година.