ПО РАЗВОДОТ МОНИКА БЕЛУЧИ БИЛА ЛУДО ВЉУБЕНА ВО ОВОЈ ЧОВЕК, НО ТОЈ НЕ ЈА САКАЛ: ВО 7-мата ДЕЦЕНИЈА СЕ УШТЕ Е ГОЛЕМ ШАРМЕР

Она што е Рики Мартин за Латинска Америка, Ерос Рамацоти е за Европа и светот. Италијанскиот шарм, уникатниот глас и одличните хитови на овиј пејач освојуваат многу срца .

Со висина метар и осумдесет, нетипичен за Италијанците, згоден, добро облечен и харизматичен, Ерос Рамацоти ја освои Европа и светот со својата музика кон крајот на 1980-тите. Со таквото звучно име Ерос зрачеше со љубов и еротика со магичен назален глас и страсни љубовни песни. Секој негов настап беше искуство и Рамацоти остана концепт на италијански поп стил, мешавина од стари канцони и нов рок звук. Тој во октомври годинава ќе го прослави 60-тиот роденден, на крајот на минатата година ја започна европската турнеја „Батито инфинито“ (Вечно трепкање), а на 23 април ќе се појави во Белград . Тоа ќе биде можност повторно да се разгори стариот пламен, но и помладите генерации да го запознаат уметникот кој одбележа една ера.

Роден е во предградијата на Рим. Таткото Родолфо бил градежник од Лацио , а мајката Рафаела била домаќинка од Калабрија. Го добил името Ерос по грчкиот бог на љубовта и почнал да свири гитара на седумгодишна возраст. Со помош на неговиот татко, кој исто така имал музичка дарба, талентираното момче почнало да пишува песни и се обидело да влезе во музичка академија. Не го положил приемниот испит и бил толку разочаран што се запишал на книговодство, за еден ден да стане сметководител. Меѓутоа, сообраќајната несреќа во која загина неговиот најдобар пријател го врати Ерос во музиката, што тој почна да го прави со сите сили, за да ја победи депресијата.

Пресвртната точка во неговата кариера се случи на фестивалот Санремо , каде што учествуваше три години по ред и двапати победи. Светската слава ја доживеа во 1995 година со песната „Cose Della Vita“. Оттогаш започна неговата соработка со Џо Кокер, Елтон Џон, Шер, Род Стјуарт, Роберт Плант, а со Тина Тарнер го сними големиот дуетски хит „Can’t Stop Thinking of You“. Во својата 35-годишна кариера, тој објави 11 студиски албуми, 37 синглови и продаде над 60 милиони плочи. Албумот „Dove c’e Musica“ се смета за антологија.

И девојките и жените беа луди по Ерос Рамацоти, но неговиот живот беше обележан со страсна љубов со убавата русокоса швајцарска водителка Мишел Хунзикер .

Од таа љубов ја добија ќерката Аурора (моментално во друга држава), а се венчаа две години подоцна. Бракот траеше 11 години, иако заедно живееја само четири. За жал, додека биле заедно, Мишел паднала во стапицата на сектата од која побегнала пред неколку години. Таа неодамна изјави дека Ерос е најголемата љубов во нејзиниот живот, дека никогаш нема да зажали што го оставила. Денеска се во пријателски односи.

Ерос Рамакоти

По втор пат се ожени со манекенката Марика Пелегринели , со која ги има ќерката Рафаела Марија и синот Габриел Тули . Овој брак траеше пет години, по што следеше ненадеен развод.

Ерос Рамацоти е познат и по својот стил на облекување, од рачно шиени одела до фармерки, кои ги носи на свој начин. Иако е Римјанин, тој навива за Јувентус од Торино. Живее во луксузен стан во Рим. Некогаш Моника Белучи била фасцинирана од него, но врската не се случила бидејќи пејачот не и се додворувал доволно, поради што се покајал. Се шпекулира дека има нова девојка, чиј идентитет се уште не е откриен.