Принцезата Ана со години ја избегнувала Камила, а причината е љубовта кон истиот маж

0

Принцезата Ана (72) е единствената ќерка на покојната кралица Елизабета Втора, а наводно на почетокот не можела да ја поднесе својата снаа Камила поради љубовта што и двате ја имале кон истиот маж.

Чарлс III.  во саботата беше официјално крунисан за нов владетел, а на церемонијата беше присутна и неговата сестра, принцезата Ана (72) , единствената ќерка на покојната кралица Елизабета Втора. На церемонијата присуствуваше и Камила, сопругата на британскиот крал, која често ја нарекуваа најомразениот член на кралското семејство во јавноста, а дури и принцезата Ана, наводно, на почетокот не била наклонета кон неа. Кралската биографка Анџела Левин го открила ова во својата книга и изјавила дека Ана на почетокот била ладна кон Камила.

– Како и многу луѓе кои не ја познаваа добро Ана, на Камила и беше тешко да се справи со нејзиното ладно однесување, што на почетокот беше малку вознемирувачко. Ана со години била против идејата Камила да ја добие титулата кралица – тврди Левин, како што пренесува Мирор . Таа додаде дека Ана еднаш изјавила дека „Камила никогаш нема да биде вистинска кралица “, а принцезата со години го избегнувала друштвото на Камила.

Беше мала утеха за сопругата кралица што Ана беше таква и кон другите избранички на нејзините браќа, како Лејди Дијана и Сара, војвотката од Јорк. Левин, исто така, истакна дека врската на Ана со Камила била особено непријатна бидејќи и двате биле во врска со Ендрју Паркер Боулс. Пензионираниот воен офицер, со кој Камила се омажи и со кој има две деца, се забавуваше со принцезата Ана во седумдесеттите.

Патем, Ана се омажи за капетанот Марк Филипс во 1973 година , но тие се разведоа во 1992 година. Принцезата и Филипс имаат две деца: Зара Тиндал и Питер Филипс.

Паркер Боулс и Камила се разделија во 1995 година, а пред тоа со години живееја одвоено. Камила има две деца од тој брак: синот Том и ќерката Лора. Инаку, Левин тврди дека со текот на времето принцезата станала попопустлива кон Камила бидејќи сфатила колку напорно работи за монархијата и колку е силно нејзиното чувство за должност. 

Принцезата Ана и нејзините деца се во ред за тронот по тројцата браќа на Ана и нивните семејства, а декретот со кој Камила е кралицата консорт по волја на кралицата Елизабета беше објавен минатата година.