Продолжи собраниската расправа за избор на нови министри

0

 Во Собранието денеска продолжи расправата за избор на нови министри за правда, здравство, информатичко општество и животна средина.

Кренар Ллога е предложен за министер за правда, министер за здравство, Фатмир Меџити, министер за информатичко општество и администрација, Азир Алиу и министер за животна средина и просторно планирање Каја Шукова.

Во врска со вчерашната изјава на јавниот радиодифузен сервис на првиот вицепремиер, Артан Груби, кој и понуди на опозициската ВМРО-ДПМНЕ прво да воведе уставни измени, а потоа да оди на предвремени парламентарни избори, денеска од кабинетот на Собранието реплицираа ВМРО-ДПМНЕ. заменик, Бојан Стојаноски.

„Првиот потпретседател на Владата, Артан Груби вчера даде јавни понуди на национална телевизија, облечен во скапа облека, како личи на човек со таква материјална состојба и вели вака: „Ајде прво да одиме на уставни измени, па потоа да оди на предвремени парламентарни избори“. Му праќам порака на Груб – Ајде прво да го направиме ова – да одиме на предвремени парламентарни избори, да победиме на тие избори, да направиме коалиција која навистина ќе биде проевропска и ќе сака да прави реформи, проекти и дела кои ќе ја европеизираат државата, но во која нема да има криминалци во политиката. Да го исушиме политичкото мочуриште на државата. Ајде да ги испратиме тие криминалци во историјата. Нека дојдат луѓе кои навистина имаат поддршка од граѓаните. И конечно еднаш засекогаш, да го испратиме тој човек и таквите како него таму каде што заслужуваат да бидат. Да ги испратиме прво на реформите во судството. правдата ќе биде иста за сите, а потоа да ги испратиме каде според она што го украле заслужуваат да бидат, а тоа е затвор“, рече Стојаноски.

Според пратеникот од ГРОМ, Љупчо Пренџов, симптоматично е што во дискусијата за избор на министри од редовите на Алијансата за шиптари, ниту еден од пратениците на оваа партија не е информиран „да каже два збора од говорницата на Собрание за тоа кои се луѓето кои партијата ги предлага за министри“.

Расправата за избор на нови министри почна вчера, а следеше по речиси две недели дискусијата заврши и претходните министри беа разрешени од редовите на Алтернатива.

Премиерот Димитар Ковачевски на почетокот на расправата за избор на нови министри, од кои тројца се од редовите на Алијансата за Албанците, побара доверба од пратениците за формирање, како што нагласи, постабилен, поуспешен, ефикасни и пофокусирани.

На 104-та средба треба да бидат разрешени замениците министри за одбрана, за земјоделство и за образование и наука Башким Хасани, Абдулшукур Абедини и Љуљзим Алиу и да се изберат нивни заменици.

На почетокот на средбата, која започна на 13 февруари, беа констатирани оставките на министрите за правда, Никола Тупанчевски и за животна средина, Насер Нуредини, како и на замениците министри за здравство, Владимир Рендевски и за информации, Агим Нухиу. .