Продолжува собраниската расправа за разрешување на замениците министри

0

 Собранието на Република Северна Македонија денеска мора да ја продолжи 104. седница со расправа за разрешувањето на замениците министри за одбрана, земјоделство, шумарство и водостопанство и за образование и наука, Башким Хасани, Абдулшукур Абедини и Љуљзим. Али.

Расправата почна доцна синоќа со говорот на премиерот Димитар Ковачевски, а на говорот се појавија 40 пратеници.

Ковачевски од Собранието побара конструктивна дискусија и повтори дека реконструкцијата на Владата не е партиски мотивирана, туку е за европската иднина на државата.

Претходно, во рамки на 104. седница беа избрани четворица нови министри во Владата – Кренар Ллога за правда, Фатмир Меџити за здравство, Азир Алиу за информатичко општество и администрација, како и Каја Шукова за животна средина и просторно планирање.