РЕЦЕПТ ЗА ТОРТА ОД ОРЕВИ СО ДОМАШНИ КОРИ: Ова е повкусно и посочно од баклава

0

Орасник е малку подзаборавена торта, а со овој проверен рецепт на нашите баби ќе успеете од прв пат.

Колачот со ореви со домашна кори се прави со генерации, а неодоливо потсетува на баклава .

Компоненти:

  • Кори
  • 500 гр брашно
  • 200 мл ладна вода
  • 2 лажички сода бикарбона
  • 1 прстофат сол
  • 150 мл масло
  • 20 лажици мелени ореви
  • 10 лажици шеќер

Шербет:

  • 500 гр шеќер
  • 1,5 чаши вода

Подготовка:

Се замесува тесто од брашно, ладна вода, сода бикарбона, масло и сол. Поделете на девет еднакви топчиња. Намачкајте со масло кружен плех со дијаметар од 22 см. Расукајте едно топче со сукало за да го направите со големина на плех. Тестото се става во подмачкана тава, се посипува со малку шеќер и мелените ореви. Повторете го процесот со сите други топчиња. На последната кора нема фил, само се попрскува со масло. Пред печење, исечете гја тортата на коцки и оставете ја да отстои 15 минути. Се пече околу 40 минути во загреана рерна на 200 степени. Прелијте го изладениот шербет кој го направивте од шеќер и вода. Оставете колачот целосно да го впие шербетот пред да го послужите.