Риши Сунак ќе се сретне со претседателката на Европската комисија за протоколот за Северна Ирска

0

Урсула фон дер Лајен требаше да отпатува за Велика Британија во сабота, но патувањето беше поместено за понеделник.

Британскиот премиер Риши Сунак во понеделник ќе разговара во Велика Британија со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен додека се обидува да го финализира договорот за решавање на проблемите со протоколот за Северна Ирска .

Даунинг стрит и Европската комисија во неделата потврдија дека Сунак и г-ѓа фон дер Лајен ќе се сретнат за да разговараат за „опсегот на сложени предизвици околу“ договорот за Брегзит.

Се погласни се шпекулациите дека договорот може да биде објавен наскоро, при што вицепремиерот Доминик Рааб рече дека Британија и ЕУ се на „работ“ на договор .

„Денеска, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, и премиерот на Обединетото Кралство, Риши Сунак, се согласија лично да ја продолжат својата работа кон заеднички, практични решенија за низата сложени предизвици околу Протоколот за Ирска и Северна Ирска“, рекоа тие, според Даунинг стрит.

„Претседателот Фон дер Лајен затоа утре ќе се сретне со премиерот во ОК“.

Шпекулациите се шират изминатата недела дека Обединетото Кралство и ЕУ требаше да објават план дизајниран да го решат трговскиот триење предизвикан од протоколот.

Г-ѓа фон дер Лајен требаше да отпатува во Британија во сабота за да разговара со г-дин Сунак и да се сретне со кралот Чарлс во замокот Виндзор, но плановите беа отфрлени.

Британскиот премиер Риши Сунак.  ЕПА

Последното соопштение ја отвора вратата за можно откривање на новите протоколарни услови за време на посетата на германскиот политичар во понеделник.

Онлајн календарот на комисијата вели дека средбата на г-ѓа фон дер Лајен со г-дин Сунак во понеделник ќе се одржи во Виндзор.

Ако саботата доведе до пробив, Даунинг стрит наводно сакал да го нарече договорот „Виндзорски договор“.

Г-дин Сунак во саботата за „Сандеј тајмс“ изјави дека планира да работи цел викенд за да ги ревидира условите бидејќи се обидува да ги држи на страна тврдокорните конзервативни борци за Брегзит и Демократската унионистичка партија.

Тој рече дека „дава сè што имаме“ за да го финализираме решението за протоколот, договор за Брегзит за кој преговараше поранешниот премиер Борис Џонсон .

Протоколот, потпишан од г-дин Џонсон во 2020 година, беше дизајниран да спречи тврда граница со Ирска по Брегзит, при што Северна Ирска продолжува да ги следи правилата на ЕУ за стоки за да спречи потребни проверки при преминување во Републиката.

Но, трговските бариери меѓу Северна Ирска и Велика Британија создадени со договорот предизвикаа унионистичка тензија, при што г-дин Сунак призна дека го „неурамнотежил“ Договорот од Велики петок што помогна да се стави крај на неволјите во покраината.

Лидерот на ДУП, Џефри Доналдсон, издаде седум тестови кои новиот пакт на Сунак ќе треба да ги исполни за да ја добие поддршката на партијата.

Тие вклучуваат решавање на „демократскиот дефицит“ на Северна Ирска да биде предмет на правилата на ЕУ, а притоа да нема збор во нив.

Г-дин Рааб, кој исто така е и секретар за правда, се чинеше дека изложи некои од она што е договорено за досегашните преговори.

Активистот за „Остави“ рече дека е „правилно што постои северноирска демократска проверка“ на новите правила што ЕУ ги прави што се однесуваат на Белфаст – навестување дека г-дин Сунак се обидел да ја реши загриженоста на ДУП за демократскиот дефицит.

Тој посочи дека извештаите за црвени и зелени ленти за олеснување на царинските проверки во Северна Ирска се точни.

„Тоа се работи за кои се залагаме“, изјави тој за Скај њуз.

Неколку извештаи сугерираат дека доверливите трговци ќе можат да испраќаат стоки од Велика Британија во Северна Ирска без проверки, додека стоките наменети за Ирска и единствениот пазар на ЕУ ќе минуваат низ црвените патеки за инспекција.

Лидерот на ДУП Џефри Доналдсон.  PA

Г-дин Рааб рече дека намалувањето на трговската бирократија ќе доведе до „значително намалување“ на улогата на Европскиот суд на правдата, но тој одби да ја отфрли можноста тој да има свој збор за идните правни случаи.

Способноста на европските судии да одлучуваат за спорови кои вклучуваат закони на ЕУ во Северна Ирска е посебен проблем за ториевците евроскептици.

Марк Франсоа, претседател на Европската истражувачка група на анти-ЕУ конзервативни пратеници, изјави за Скај дека „помалата улога“ на судот во Луксембург „не е доволна“ за отстапка.

Г-дин Сунак веројатно ќе се соочи со гнев во неговата партија ако не му даде на Парламентот гласање за каков било договор со Брисел .

Г-дин Рааб не сакаше да се обврзе да им даде глас на пратениците

Секретарот за правда, соочен со голем број прашања за тоа дали ќе се гласа, изјави за Скај: „Мислам дека, неизбежно, Парламентот ќе најде начин да го каже своето мислење“.

Г-дин Франсоа предупреди дека секој обид на Даунинг стрит да го „префрли ова низ Долниот дом без каков било вид гласање би бил неверојатно немудар“.

Г-дин Сунак сака неговата партија да се обедини при секое гласање, за да избегне тој да се потпира на гласовите на лабуристите, при што партијата на Кир Стармер ја нуди својата поддршка доколку ги поправи главните протоколарни пречки.

Но, г-дин Франсоа рече дека, без поддршката на ДУП за каков било протоколарен договор, ревизиите „едноставно нема да летаат“, што доведува до шпекулации дека ЕРГ исто така може да го запре гласањето за.