Роналдо успеа да постигне 503 гола во првенството

0

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо синоќа ги постигна сите четири гола во победата на Ал Насер над Ал Вехда (4-0), како гостин во натпреварот од 16. коло на саудискиот шампионат. со што достигна бројка од 503 постигнати голови во првенството во неговата кариера.

Португалецот го постигна првиот гол во 21. минута, вториот 19 минути подоцна, потоа уште два пати беше коректен во 53. минута од пенал и 61.

Роналдо има три гола во кариерата во дресот на Спортинг Лисабон, 103 (84+19) во Манчестер Јунајтед, 311 во Реал Мадрид, 81 во Јувентус и пет во дресот на саудискиот тим Ал Насер. 

На вкупно 955 натпревари во сите натпреварувања, Роналдо има постигнато 706 голови