Руски пратеник на јавна телевизија: „Секој што нема да гласа за Путин треба да биде истребен“

Русија води истрага против политичар и пропагандист од Кремљ, откако тој на државната телевизија изјави дека сите што нема да гласаат за Владимир Путин на претседателските избори во 2024 година, треба да бидат истребени. Ова го изјави Андреј Гуруљов, пратеник во рускиот парламент и поранешен воен командант на програма „Неделна вечер со Владимир Соловиев“, на државниот телевизиски канал Русија-1 на 15 октомври.

Гуруљов рече дека Русите кои не го поддржуваат Путин треба да бидат „ако не изолирани, тогаш истребени“, нарекувајќи ги оние што се противат на претседателот „гнили“, пренесува Newsweek. Неговите забелешки доаѓаат додека се во тек подготовките за претседателските избори во Русија во 2024 година, а првиот круг е закажан за 17 март.

Се очекува Путин наскоро да ја објави својата кандидатура за уште еден мандат, а по усвоените уставни измени пред војната во Украина, лидерот би можел да остане на власт до 2036 година. Претседателските избори во Русија се одржуваат на секои шест години.

Канцеларија на главен обвинител: Ќе истражиме

Руското државно обвинителство објави дека ќе го испита Гуруљов откако неговите изјави беа обжалени и од Борис Вишневски, заменик-претседател на либералната партија Јаблоко, и од Новаја Газета, независен руски весник.

Вишневски рече дека изјавите на Гуруљов од 15 октомври биле „со цел не само да се поттикне омраза врз основа на политичко непријателство, туку и да се поткопаат голем број одредби од Уставот на Руската Федерација“.

Јаблоко е социјал-либерална партија која има претставници во пет регионални парламенти: Москва, Санкт Петербург, Псковската област, Карелија и Кострома. Јаблоко Санкт Петербург на социјалните мрежи објави одговор од Канцеларијата на Јавното обвинителство на неговата жалба, во која пишува: „Ќе бидете известени за одлуката“.

Песков: Нашите избори не се демократија

Путин во септември рече дека ќе објави дали ќе се кандидира за реизбор во 2024 година, откако гласањето ќе биде официјално објавено подоцна во годината. „Согласно законот, парламентот мора да донесе одлука на крајот на годината“, рече Путин на Источниот економски форум во Владивосток. „Кога ќе се распишат изборите, кога ќе се одреди датумот, тогаш ќе разговараме за тоа.

Во август, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека претседателските избори во Русија „навистина не се демократија“ и предвиде 90 отсто победа на Путин следната година. „Нашите претседателски избори всушност не се демократија; тоа се скапа бирократија“, рече Песков за Њујорк Тајмс во написот објавен на 6 август. „Господинот Путин ќе биде реизбран следната година со повеќе од 90 отсто од гласовите.