Санкционирани 269 возачи низ државата при вчерашната акциска контрола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден спроведе акциска контрола на територијата на државава за санкционирање на возила, што се движат со брзина поголема од дозволената. Притоа, санкционирани се 269 возачи, информираат од Министерството за внатрешни работи.

– Од нив, осум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа 157 возила ја пречекорилe брзината во населено место, а 112 надвор од населено место. Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, нагласуваат од МВР.

Aпелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да се придонесе за побезбедни патишта.