“САЧЕКУША” ЗА ВЕРЕНИКОТ НА ПОРАНЕШНАТА КУМА НА КАРЛЕУША: Тришиќ е убиен пред зградата во Жарково – соседите велат дека слушнале “само петарди” (ВИДЕО)

0

Во Драгоје Тришиќ биле испукани четири куршуми, од кои два го погодиле во градите.

Драгоје Тришиќ (44), попознат како Триша, поранешен вереник на манекенката Ивана Кукриќ, која е кума на пејачката Јелена Карлеуша , бил убиен пред пет години во „сачекуша“ на улицата Трговачка во белградската населба Жарково. Оваа ликвидација никогаш не е разрешена и убиецот до ден денес останува непознат .

На 21.03.2018 година непознатиот напаѓач ја чекал својата жртва во заседа во преминот меѓу зградите, а никој од соседите не видел ништо сомнително во кобниот момент, околу 17.20 часот, кога кон Тришиќ биле испукани четири куршуми од пиштол при што тој бил усмртен со два истрели во градите. Сите, како што рекоа, „слушнаа само петарди“.

Тоа попладне Тришиќ од Кошутњак, каде што со години живеел сам, возел до зградата на улицата Трговачка број 10, каде што пораснал и каде што живеат мајка му и брат му.

Според очевидци на злосторството, напаѓачот носел капа и сива јакна. Ја следел жртвата и го избрал најпогодниот момент, во самракот, за спроведување на крвавиот план. Се претпоставува дека тој го чекал Тришиќ во хаусторот веднаш до зградата во која ја поминал младоста.

Пријателите на жртвата тврдеа дека Тришиќ имал неколку непријатели и дека знаел дека е во опасност, поради што не се одвојувал од пиштолот. Долго време пред да биде ликвидиран, наводно добивал закани.

Немал време да посегне по оружјето

Во текот на истрагата, полицијата го пронашла тој пиштол во куќата на Тришиќ. Куршумот бил во цевката, но било јасно дека убиецот од заседата го изненадил и елиминирал и дека немал време да го извади оружјето и да се одбрани.

Истрагата за егзекуцијата на Драгоје Тришиќ веднаш тргна во две насоки. Се прашуваше дали тој е уште една жртва на нарко војната или е ликвидиран поради доминацијата на бар-пазарот. Како еден од можните мотиви за злосторството се споменува и конфликтот што неколку години претходно го имал Тришиќ со познат бизнисмен. Тој, наводно, сериозно го претепал тој човек, кој е косопственик на неколку локали на Ушче во Белград.

Тепачката меѓу нив наводно избила затоа што Тришиќ сакал да го заштити пријателот со кој бил на сплав. Бидејќи Тришиќ беше боксер, бизнисменот го извлекол подебелиот крај во борбата. Наводно никогаш не ги заборавил тепањато што го добил. Со него разговарала и полицијата, но нема напредок во истрагата за ниту еден од можните мотиви.

Дали извршителот на Тришиќ избегал сам или имал соучесник во возилото, може само да се претпостави . Бидејќи веќе беше самрак, никој од минувачите не можеше добро да го види, но сите рекоа дека слушнале само петарди. Убиецот не го снимила камерата поставена во зградата пред која е ликвидиран Тришиќ. Таа камера била вклучена дури кога сопственикот на станот сакал да види кој е пред зградата, но не снимала.

Претходно Тришиќ беше уапсен со дрога, па дури три пати беше осуден на условна казна, па не е невозможно некому да му пречеше во таа работа и тоа да го чини живот. Во Жарково, каде што Тришиќ пораснал и бил убиен, велат дека таму не правел проблеми, а неговите пријатели тврделе дека нема врска со наркотици од неговото младешко апсење.

Учеството на Хали Бери

Пејачката Јелена Карлеуша и манекенката Ивана Кукриќ, кои медиумите ги прозваа по злосторството, не сакаа да го коментираат убиството на Тришиќ, ниту да дадат каква било изјава по тој повод.

Драгоје Тришиќ своевремено со години беше во врска со познатата манекенка Ивана Кукриќ. Познаници рекоа дека тоа е голема љубов, но дека нивната врска била турбулентна. Дури и медиумите тогаш споменуваа дека манекенката имала долгогодишна врска со „извесен Триша, бизнисмен од Белград“.

Тришиќ во моментот на ликвидацијата бил во сериозна врска и наводно бил свршен со таа девојка.

Ивана Кукриќ важеше за една од најубавите српски манекенки и одамна замина во „белиот свет“ во кој работеше во модата, а беше и каскадерка на Хали Бери. Живеела во Мајами, Америка, а работела за „Валентино“, „Версаче“, „Долче и Габана“. Снимала и разни реклами и едиторијали.

Кукриќ е една од српските најубави девојки, а поради својот изглед беше омилена меѓу мажите. Многу познати актери, фудбалери, пејачи се обиделе да ја освојат, но како што изјавила во едно од интервјуата што ги дала пред десет години, била во врска со бизнисмен за кој не сакала јавно да зборува, а упатените тврдат дека тоа бил Тришиќ. 

Ивана со години е меѓу најбараните фотомодели, но последниве години ретко се појавува во јавноста. Таа живее во Лос Анџелес со својот избраник, црногорскиот бизнисмен Иван Бајковиќ, кого никогаш не го претставила во јавноста и со кој ја има ќерката Хана.