Се самоуби момчето на Сабаленка: Полицијата објави како си го одзел животот (фото)

Трагичната вест го потресе светот на тенисот, бидејќи на 42-годишна возраст почина познатиот поранешен хокеар, олимпиец, а подоцна и тренер Константин Колцов, пишува порталот Телеграф.

Овој белоруски спортист во последните години беше познат по тоа што е во врска со Арина Сабаленка, една од најдобрите тенисерки во светот и двократна последователна шампионка на Австралија опен.

Иако во белоруските медиуми првично беше објавено дека причината за смртта е белодробна емболија, според полицискиот извештај објавен од детективите на Мајами, момчето на Сабаленка се самоубило скокајќи од балкон.

– Според истрагата, во понеделник, 18 март 2024 година, околу 00:39 часот, полицијата на пристаништето Бал и противпожарната служба биле испратени во Св. Пристаништето Реџис Бал, авенијата Квинс, во врска со човек кој скокнал од балкон. Одредот за самоубиство на полициската управа во Мајами ја презеде истрагата за очигледното самоубиство на Константин Колцов, според извештајот.