Се спасуваат преживеани 7 дена по земјотресите во Туркије и Сирија

0

Седум дена по катастрофалните земјотреси од 7,7 и 7,6 степени според Рихтер продолжуваат спасувачките акции во погодените региони.

11:00 По 150 часа под урнатините спасена 64-годишна жена во Туркије

64-годишната Музејен Офкели е спасена од урнатините на зградата во која живеела во местото Дефне, во турската област Хатај, по 150 часа од првиот разорен земјотрес што ги потресе јужните делови на Туркије.

По долготрајни напори, спасувачките екипи дојдоа до жената под урнатините и ја извлекоа на површината. По укажаната прва помош во медицинското возило, Офкели е префрлена во болница. Спасувачките екипи во трка со времето продолжуваат со претрагата и спасувачките акции во регионите погодени од земјотресите.

10:20 Катарскиот емир оди во Туркије за да се сретне со претседателот Ердоган по големите земјотреси

По двата силни земјотреси што ја погодија јужна Туркије на почетокот на оваа недела, катарскиот емир отпатува во работна посета на Туркије, објавија катарските медиуми.

Шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани ја напушти Доха во неделата наутро за да се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, според Катарската новинска агенција.

09:30 Детенце спасено од урнатините во јужна Туркије

Уште едно мало дете е спасено околу 150 часа по минатонеделниот земјотрес.

Турскиот министер за здравство Фахретин Коџа го објави ова на Твитер во неделата наутро.

„Секогаш има надеж“, напиша Коца во изјавата што ја придружуваше видеото од спасувањето.

08:46 Шефот за помош на ОН: Уништувањето од земјотресот е шокантно

Шефот за помош на ОН Мартин Грифитс ја опиша како „шокантно искуство“ неговата посета на регионот погоден од земјотресот во Турција.

Во видеото објавено на Твитер, Грифитс рече дека наоѓањето повеќе преживеани од урнатините „е од најголема важност“.

Речиси 26 милиони луѓе се погодени од земјотресот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО) кога соопшти дека е одобрена итна помош од 42,8 милиони долари за справување со непосредните, огромни здравствени потреби.