Силен земјотрес ја погоди Грција

0

Земјотресот го привлече вниманието на јавноста поради неговата сила и близината до населени места

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во областа западно од градот Крит. 

Земјотресот го почувствувал голем дел од населението во областа, а епицентарот на земјотресот бил лоциран во подводна област, на околу 110 километри југозападно од градот Китира.

Според извештаите, земјотресот траел околу 10 секунди, а некои граѓани изјавиле дека почувствувале силни потреси во своите домови. Сепак, засега нема информации за материјална штета или повредени.

Овој земјотрес не е неочекуван со оглед на тоа што оваа област се наоѓа во медитеранската област, која е позната по честите земјотреси. 

Сепак, овој земјотрес го привлече вниманието на јавноста поради неговата сила и близината до населени места.