Сите жени над 50 години најдобро слабеат на овој начин: 1 работа е клучна за неверојатно тело и младост во 6-та деценија (фото)

Дамите постари од 50 години, кои имаат проблеми со вишокот килограми, често вложуваат многу труд за да постигнат витка линија. Сепак, следните здрави навики многу влијаат на движењето на целиот организам, што го олеснува процесот на слабеење.

Лори Чонг, диететичар од Медицинскиот центар Векснер на Универзитетот во Охајо, истакнува дека слабеењето по 50-тата година е тешко, бидејќи метаболизмот се забавува поради губење на мускулите.

Убава жена, девојка, град, бел фустан

Помалата мускулна маса ја намалува работата на метаболизмот – вели Чонг и нагласува дека „за жените, слабеењето по педесет години исто така може да биде тешко поради хормоналните промени што се случуваат пред и по менопаузата – вели Чонг.

7 НАВИКИ КОИ СЕ ОДЛИЧНИ ЗА ДАМИТЕ КОИ САКААТ ТЕНКА ЛИНИЈА:

1. Редовен тренинг за сила

– Кревајте тегови со ленти за отпор или воопшто, правете тренинзи за сила – вели Чонг.

– Ова помага да се зајакнат мускулите, а со тоа метаболизмот подобро ќе функционира – пишува Американското здружение за срце.

2. Хидратација на организмот и доволен внес на вода

– Водата му помага на целиот организам, а и овозможува на храната лесно да се свари – вели нутриционистот Бони Тауб-Дикс.

– Иако се смета дека треба да пиеме 8 чаши вода дневно, секој од нас има различни потреби и потребата за течност може да зависи и од надворешната температура (кога е топло ни треба повеќе течност) и од нивото на вашата активност (ако многу се потите). Течната храна како супи, чорби, овошје и зеленчук, исто така, помага да се чувствувате сити со многу малку калории, објаснува тој.

Имајќи го тоа на ум, според клиниката Мајо, мажите треба да пијат околу 3,7 литри течност дневно, а жените околу 2,7 литри.

3. Пешачење и кардио вежби

Кардио вежбите не само што го одржуваат срцето во форма, туку помагаат и во работата на метаболизмот.

– Кардиоваскуларните вежби го подобруваат метаболизмот извесно време после вежбањето – вели Чонг.

– Колку долго трае ова зголемување може да варира од неколку часа до неколку дена, но генерално, колку е поинтензивен тренингот, толку подолго метаболизмот подобро ја вари храната – вели тој.

Патики, пешачење, спорт, вежбање

Според Американското здружение за срце, возрасните треба да прават 150 минути кардио вежби неделно.

4. Избегнувајте внес на шеќер

Честото консумирање слатки може да придонесе за зголемување на телесната тежина бидејќи „додадениот шеќер создава дополнителни калории, но не обезбедува хранливи материи“, вели Чонг.

– Повеќето од нас уживаат во слатките, но лесно е да се претера. Дневната граница на внес на додаден шеќер е 25 грама, што е приближно 2000 калории – објаснува тој.

5. Јадете умерено

– Обрнувањето внимание на знаците на глад и ситост не само што може да помогне во одржувањето на витката линија, туку што е уште поважно, може да ве направи свесни за вашите физички и емоционални потреби за храна, а долгорочно може да помогне да се одржи желбата за слабеење – вели Тауб-Дикс.

Дополнително, докажано е дека свесноста за првите знаци на глад помага при губење на тежината.

Сок, девојка, пијалок, сок, пијалок, жена

6. Заборавете на слатки пијалоци

– Избегнувањето на засладени пијалоци е најдобриот прв чекор во ограничувањето на внесот на дополнителни калории – вели Чонг и објаснува дека „шеќерот во течна форма брзо се апсорбира, предизвикувајќи значително зголемување на инсулинот за да се одржи стабилен шеќер во крвта. Кога инсулинот е висок, телото не ги користи добиените масти за создавање енергија, туку ја складира“, пишува МСН.

7. Важен е доволен внес на влакна

Оброците со здрава храна ги одржуваат луѓето подолго сити, што може да спречи прејадување на нездрава, висококалорична храна.

– Влакната потекнуваат од непреработена растителна храна: овошје, зеленчук, цели зрна, јаткасти плодови и семки.

Храната богата со растителни влакна ќе нè држи сити подолго од храната што не содржи растителни влакна – вели Чонг, додавајќи дека за џвакање на целата оваа растителна храна е потребно подолго време отколку јадење обработена храна, а ова дополнително време му овозможува на мозокот да го препознае чувството на ситост пред да се прејадеме. .