СКРШЕНАТА МАЈКА се нафрли на САДИСТИЧКАТА ВЕБ СТРАНИЦА: Го охрабруваа мојот син да си го одземе животот пред да изврши самоубиство

0

Очајна мајка се нафрли на веб-порталите кои промовираат самоубиство, а поради нив трагично го загуби синот.

Берт Стивенс (28) пронашол жена преку страница за запознавање: не долго потоа, отпатувал од Тунстал во Шкотска за лично да се сретне со неа.

Двојката изнајмила стан преку Airbnb пред да ја земе смртоносната супстанција како дел од „пактот“ за самоубиство.

Мајката на Берт, Ангела, откри дека нејзиниот син во последно време поминувал многу време на форуми за самоубиства. Таа додаде дека Берт навлегол во најмалите детали од истражувањето како да си го одземе животот.

Но, и покрај зголемената загриженост за веб-страницата и смртта на нејзиниот син, истрагата за смртта на Брет не ги испита веб-страниците како дел од нивните докази.

Меѓутоа, Националната агенција за криминал, како и две полициски станици и владата се запознаени со случајот и веб-страниците што ги разгледувал младиот човек.

Ангела сега апелира до сите луѓе да внимаваат на своите најблиски и дека такви сајтови навистина постојат. Таа бара полицијата повеќе да се вклучи во вакви случаи и да ги казнува основачите на вакви форуми, но и оние кои ги пропагираат.

Анџела верувала дека нејзиниот син отишол на одмор во Норвешка кога последен пат го видела. Но, откако тој не се појавил во семејната куќа, мајка му го пријавила како исчезнат. Полицијата потоа ја контактирала полицијата во Норвешка.

Полицијата потоа потврди дека тој всушност бил во вилата во Стоунхејвен, Абердиншир, откако му го следеле телефонот.

На Берт му бил дијагностициран аутизам кога имал само 15 години.

– Брет ми кажа дека оди на одмор. Имавме малку лош временски период, а тој имаше и проблеми со анксиозноста. Се грижеше за се и сешто, изјави Анџела

– Син ми остави белешки во телефонот пред да се самоубие, како една од причините што го наведе стравот дека ќе ни ја одземат куќата. Во моментот кога ќе дознаат дека сте ранливи или поминувате низ тежок период во вашиот живот, безмилосно ве напаѓаат и не се ниту најсоциопатичните луѓе таму. Тие ги охрабруваат своите членови да ја сокријат страницата и да се ослободат од сите докази за страницата од нивните уреди, додаде таа.

– Ги учат како да се однесуваат пред пријателите, семејството и медицинските работници за никој да не се посомнева дека ќе си го одземеш животот. Веб-страницата едноставно ги лови ранливите луѓе, рече таа.

По смртта на Брет, неговата мајка откри дека тој бил член на сајтовите од 2018 година и добивал пораки во кои пишувало дека неговиот живот нема да се подобри.

Ангела е бесна на полицијата за истрагата. Таа вели дека се базирале на самите супстанци кои го убиле нејзиниот син, но не и на повиците што ги добивал преку телефон, на кои таа постојано укажувала. Таа изјави дека се запознаени со работата на тие веб-страници, но дека не преземаат ништо на овој план.

Нема кривична истрага за смртта на Брет, и покрај тоа што неговата мајка контактирала со NCA за неговиот случај.

Во Англија и Велс, секој кој помага или поттикнува други да си го одземат животот може да се соочи со кривично гонење.

– На Ангела и изразивме најискрено сочувство за загубата на нејзиниот син. Полицијата е одговорна да ги испита околностите на неговата смрт. Подготвени сме да им помогнеме доколку можеме – изјави портпаролот на НЦА

– Неговата вознемиреност беше зголемена поради стравот да стане бездомник. Писмото и објавите на социјалните мрежи укажуваат на намера да стави крај на сопствениот живот. Многу е јасно дека Брет бил многу сакан од неговото семејство. Немаше индикации од Брет до неговото семејство дека ќе ја преземе акцијата што ја направи, така што неговото семејство не можеше ништо да направи за да го спречи ова. Имаше докази за нерасположението на Брет и зголемено ниво на анксиозност, рече помошникот на судскиот совет Сара Марфи.