СНИМКА КОЕ ЈА ШОКИРАШЕ АМЕРИКА: Постар човек избоде жртва во автобус 33 пати, возачот НЕ РЕАГИРАШЕ (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

0

Шок во САД предизвика видеото од нападот на јавниот превоз во Лас Вегас, во кој беше избоден маж.

На видеото објавено за време на судењето за убиството се гледа како напаѓачот Арон Хол го прободува 30-годишниот Доминик Лукас откако избила расправија во автобусот.

Она што ги налути луѓето на социјалните мрежи е фактот што возачот на автобусот не реагирал кога Доминик му викал да ја отвори вратата.

Во текот на судењето беше објавено дека напаѓачот го избодел Доминик 33 пати, а целиот инцидент траел околу четири минути.

Ве молиме имајте предвид дека содржината во видеото е вознемирувачка.

Во еден момент возачот го притиснал „копчето за паника“ за да повика помош, но напаѓачот продолжил да го боде младиот човек.

Несреќниот млад човек починал од повредите кои Арон му ги нанел при транспортот.

Возачот на судењето се бранел дека не сакал да ја отвори вратата за безбедност на другите патници.

„Приоритет е нашата сопствена безбедност, морав да се уверам дека е безбедно да продолжам да го возам автобусот“, објасни возачот.

Американските медиуми јавуваат дека десет дена пред кобниот инцидент Арон Хол веќе бил уапсен за нападот што се случи на 26 февруари.

Во меѓувреме, тој беше ослободен со образложение дека „не претставува ризик за животната средина“.

Во 1994 година, Арон веќе бил во затвор за убиство од втор степен, откако застрелал маж во Тексас. Тој помина 23 години во затвор, а беше ослободен во 2017 година.