Турција ја погодија обилни дождови, стотици илјади кои останаа без покрив над главата живеат во шатори, сега и тие се поплавени (ФОТО)

0

Обилните дождови во југоисточна Турција им предизвикуваат проблеми на бездомниците во регионот погоден од земјотресот: во Искендерун, провинцијата Хатај, шатори натопени со дожд, објави во вторникот новинската агенција DHA.

На фотографиите се гледаат бари и кал околу шаторите.

Опозицискиот политичар Канан Кафтанчиоглу на Твитер сподели видео на кое се гледа жена како плаче и се обидува да извади вода од шаторот.

Кафтанчиоглу рече дека луѓето сè уште не биле сместени во бродските контејнери, како што беше ветено, повеќе од еден месец по земјотресот.

Во земјотресот на турско-сириската граница пред пет недели само во Турција загинаа повеќе од 48.000 луѓе.

Стотици илјади луѓе останаа без покрив над главата и живеат во шатори.

Шаторите треба постепено да се заменуваат со градови со контејнери.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган, исто така, вети дека ќе ги обнови куќите во регионот погоден од земјотресот во рок од една година.

Во Турција во моментов има изборна кампања, граѓаните на 14 мај ќе избираат нов парламент и претседател.