Утре ќе се донесе одлуката за екстрадиција на Асанж во САД

Адвокатскиот тим на Асанж презентира неколку опции – тој ќе биде во авион за Америка во рок од 24 часа, можеби слободен или ќе се соочи со нов правен процес

Британскиот суд утре, 20 мај, ќе одлучи дали основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, по 13-годишна правна битка, ќе биде екстрадиран во САД, каде што е обвинет за шпионажа и се соочува со казна од 175 години затвор за објавување документи, во кој се детализирани незаконските дејствија на САД во Авганистан, Ирак, Гвантанамо и др.

Двајца судии на Високиот суд во Лондон ќе одлучат дали британскиот суд ги прифаќа гаранциите од Вашингтон дека Асанж (52) нема да се соочи со смртна казна за време на судењето за шпионажа во САД и ќе може да се повика на Првиот амандман на американскиот устав на правото на слобода на говор, пренесува Ројтерс.

Адвокатскиот тим на Асанж вели дека има неколку опции – тој би можел да биде во авион за Америка во рок од 24 часа, може да биде слободен или неговиот случај да влезе во нов, повеќемесечен правен процес.

„Ми се чини дека се може да се случи во оваа фаза. Тие би можеле или да го екстрадираат или да го ослободат“, рече сопругата на Асанж, Стела минатата недела.

„Викиликс“ објави стотици илјади доверливи американски воени документи за американските војни во Авганистан и Ирак, како и голем број дипломатски телеграми, поради што американското обвинителство го товари Асанж за кршење на Законот за шпионажа.

Бројните поддржувачи на Асанж, меѓу кои и многу политичари, меѓу кои и премиерот на Австралија, Ентони Албанес, сметаат дека тужбата против него е напад на новинарството и слободата на говорот и одмазда и бараат негово ослободување.

Џулијан Асанж го основа „Викиликс“ во 2006 година, преку кој објавуваше доверливи или чувствителни информации.

На 5 април 2010 година, Викиликс објави видео од американски војници како убиваат ирачки цивили од хеликоптер Апачи во Багдад, а во таа прилика, на 12 јули 2007 година, беа убиени најмалку 12 лица, меѓу кои и двајца новинари на Ројтерс.

На 25 јули 2010 година, Асанж објави повеќе од 91.000 документи преку Викиликс, главно тајни американски воени извештаи за војната во Авганистан, додека во октомври 2010 година објави 400.000 доверливи воени досиеја за војната во Ирак, а следниот месец илјадници американски дипломатски телеграми, вклучително и ставовите на странските лидери и проценките на безбедносните закани.

За убиство на цивили, ниту еден припадник на американската војска – ниту директните извршители, ниту членовите на здружениот злосторнички потфат долж синџирот на команда – не е обвинет и кривично гонет, додека Џулијан Асанж трпи во нехумани услови во британскиот затвор Белмар, а во тешка здравствена состојба се чека да биде испорачан во САД.