ФАНОВИТЕ ДЕНЕС БИ МУ ДАЛЕ ДЕНАР ОД СОЖАЛУВАЊЕ: Актерот фотографиран на улица во никогаш полоша состојба, изгледа се полошо (ФОТО)

Актерот со години ги растажува фановите со својата состојба, а се чини дека ништо не се променило на подобро

Во текот на деведесеттите , Метју Пери изгледаше дека има се: слава, пари и жени. Славата ја стекна благодарение на неговиот извонреден актерски талент и незаборавната улога на легендарниот Чендлер Бинг во култната серија „Пријатели“. На врвот на својата слава, тој заработуваше по милион долари за секоја епизода од серијата, додека жените буквално паѓаа пред неговиот шарм , пишува Story.hr.

Но, со славата дојдоа и проблемите. Метју Пери не ја крие својата тешка борба со зависноста од алкохол и дрога. Неговата битка со неговите демони започнала со зависноста од лекот Викодин, кој почнал да го користи за ублажување на болката по несреќата со џет ски. Тој брзо станал толку зависен од овие апчиња што не можел да замисли ниту еден ден без нив.

Зависноста станала како темна сенка што ја следела неговата кариера и живот. И покрај сета своја слава и успех, Пери се соочи со внатрешни борби кои често го обземаа. Со текот на времето, неговата зависност почна сериозно да влијае на неговата кариера и личниот живот, доведувајќи го на работ на пропаст.

Но, и покрај сите предизвици што мораше да ги надмине, Метју Пери покажа извонредна волја и храброст низ годините. Решил да се соочи со своите демони, да побара помош и да се движи кон исцелување. Неговата приказна не потсетува на важноста на борбата против зависноста и силата на човечката волја.

Почнал да користи метадон и амфетамини. После тоа му се развила зависноста од алкохол и неколку пати се обидел да се рехабилитира, но безуспешно. Во една прилика призна дека не се сеќава на некои денови поминати на снимањето на серијата „Пријатели“, која го прослави. „ Не можам да се сетам на барем три години од снимањето. Тоа е некаде помеѓу третата и шестата сезона“, отворено призна актерот.

Тој повторно го привлече вниманието на јавноста кога имаше долгоочекуваното обединување на актерите од омилената серија на многумина, а кога го видоа, глетката ги скрши срцата на обожавателите. Потоа признал дека бил под притисок и дека бил нервозен бидејќи се плашел да не му биде смешен на публиката за време на средбата со неговите колеги.