ФОТО | Сателитските снимки сведочат за уништувањето на Газа: Населби во урнатини, покриени со пепел

Неодамна беа објавени сателитски снимки кои откриваат дека градовите во Газа биле уништени за време на тринеделното израелско бомбардирање.

На сликите направени пред и по израелските воздушни напади и обезбедени од Maxar Technologies и Planet Labs.

Во градот Беит Ханун, кој се наоѓа во близина на северната граница со Израел, четирикатни згради се во различни состојби на уривање. На некои им недостасуваат огромни парчиња, други се скршени на половина, а два големи комплекси лежат во купишта урнатини.

Само неколку дена по тековниот конфликт, израелските воздухопловни сили објавија дека Беит Ханун бил погоден „120 пати“, велејќи дека областа служела како центар на Хамас. Резултатите од силното бомбардирање се јасни на сликите на кои се гледаат цели населби сведени на сива пустелија.

Сликите од населбата Ал Карамех северно од градот Газа покажуваат урнатини на бројни станбени згради. ОН соопштија дека 42 отсто од сите станбени единици станале неупотребливи во изминатите три недели.

Во областа Ал-Ататра во Беит Лахија во северниот дел на Газа, сателитските снимки покажуваат дека пепелта и урнатините од воздушните напади се прошириле низ цели населби.

Ал-Захра се наоѓа јужно од градот Газа, во близина на Средоземното Море. Претходно оваа недела, агенцијата Франс прес објави дека израелските ракети срамниле повеќе од 20 згради во областа.

Израел вети дека ќе го уништи Хамас, кој владее со Газа, како одмазда за нападите од 7 октомври во кои загинаа 1.400 луѓе.

Оттогаш, Израел континуирано ја бомбардира Газа од воздух и тие започнаа нова фаза од војната, како што потврди Нетанјаху, која вклучува копнена инвазија.

Министерството за здравство управувано од Хамас соопшти дека повеќе од 7.000 луѓе, од кои многумина цивили, се убиени во израелските бомбардирања.