ФОТО | ШОКАНТНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПОЖАРИТЕ НА ХАВАИ: Повеќе од 80 отсто од зградите на Мауи се оштетени или уништени

Повеќе од 80 отсто од 2.719 објекти погодени од шумскиот пожар што го опустоши Мауи, Хаваи, се оштетени или целосно уништени, објавија денеска официјалните лица.

Националната метеоролошка служба соопшти дека ураганот Дора, кој помина јужно од синџирот на островот, е делумно виновен за силните ветрови кои првично ги разгореа пламените јазици и предизвикаа прекини на електричната енергија.

Огромното мнозинство од погодените објекти беа станбени згради, оставајќи околу 4.500 луѓе кои имаат потреба од засолниште, според проценката заснована на податоците од ФЕМА и Пацифичкиот центар за катастрофи.

Бројот на загинати во пожарите на островот се искачи на 80 , според вчерашното соопштение од округот Мауи.

Пожарот што предизвика евакуација во Канапали е целосно изгаснат до 20 часот и 30 минути.

Пожарот е најлошата природна катастрофа на Хаваите од цунамито во 1961 година кога загинаа 61 лице на Големиот остров.