„ФРАНЦИЈА Е ПОДГОТВЕНА, МОЖE ДА ПОЧНАT ВЕДНАШ“ Макрон откри дали неговата земја е во војна со Русија

Како што вели, стратегијата на неговата земја е едноставна.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Франција е подготвена да ги обучува украинските пилоти и дека програмите за обука би можеле да започнат веднаш.

 Ја отворивме вратата за обука на украински пилоти во Франција. Тренингот може да започне сега – рече Макрон во интервју за францускиот ТВ канал TF1.

Од друга страна, тој истакна дека Франција засега нема да испорачува авиони на украинската армија.

– Стратегијата на Франција е едноставна: помогнете и на Украина да се спротивстави и да организира контраофанзива, за да може да врати сè на преговарачка маса, под условите што ќе ги избере и со цел да изгради траен мир за себе – рече Макрон  .

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Париз не учествува во војната против Москва и дека не испорачува оружје за напади на руска територија.

– Ние не водиме војна против Русија. Тоа не е војна со Руската Федерација –  изјави Макрон во интервју за TF1, пренесува ТАСС.

Тој додаде дека Франција ја поддржува Украина во нејзиниот отпор, но дека тоа не значи испорака на оружје за напад на руска територија.

– Ја поддржуваме Украина во нејзиниот отпор, што значи дека не испорачуваме оружје што би можело да стигне до руска територија или што би можело да се користи за напад на Русија –  рече Макрон.