ХАЛАНД ДОЖИВЕАЛ ГОЛЕМА СЕМЕЈНА ТРАГЕДИЈА: Пеп Гвардиола ја откри тајната и ги замолкна критичарите на напаѓачот на Манчестер Сити!

Фудбалерите на Манчестер Сити го победија Брентфорд со 1:0 во реваншот од 18. коло на Премиер лигата. Стрелец на победничкиот гол беше Ерлинг Халанд во 71. минута.

Со оваа победа Сити стигна до второто место на табелата со само еден бод помалку од лидерот Ливерпул. Голот на Ерлинг Халанд против Брентфорд беше негов 22-ри во 28 натпревари оваа сезона во сите натпреварувања. Тој постигна 17 гола и даде пет асистенции во Премиер лигата и даде најмалку по еден гол на секој клуб во лигата откако пристигна во Сити во 2022 година.

Иако бројките на Ерлинг Халанд се уште се импресивни, факт е дека тој не постигнува голови како минатата сезона . Медиумите го критикуваат, како и фановите на социјалните мрежи. Тренерот на Сити , Пеп Гвардиола не можеше да го поднесе тоа .

– Добро е што шутираше девет пати, а во следниот натпревар повторно ќе постигне гол. Не можам да му се лутам. Бев фудбалер и постигнав 11 гола во кариерата која траеше 11 години, значи во просек по еден гол по сезона. Врз основа на тоа, дали сум вистинската личност да ги критикувам и советувам напаѓачите? Не го обвинувам, тоа е нормално во фудбалот. Играчите се луѓе – изјави Гвардиола по натпреварот со Челзи, кога Халанд лошо промаши.

Гвардиола и по победата над Брентфорд престана да го штити Ерлинг Халанд.

– Ова беше неверојатно тешка недела за Ерлинг. Неговата баба починала и тој многу страдал поради тоа. Подоцна дознав за неговата трагедија бидејќи не сакаше да ми каже. Му се јавив да разговарам за тоа како се чувствува. И татко му кој ја загуби мајка си – рече Пеп и додаде:

– Големите голгетери секогаш ќе постигнуваат голови. Дури и да постат некое време, ќе се вратат ефективни како порано. Не ги критикувајте, никогаш, никогаш, затоа што ќе ве замолчат. Порано или подоцна повторно ќе ја погоди мрежата, како што направи Ерлинг на натпреварот против Брентфорд. Навистина ни требаше неговиот гол. Оние кои го критикуваат веројатно не знаат дека поради тешка повреда пропушти два месеци тренинг и доаѓа страшна недела. Сето ова е тешко за една личност. Тој не е во најдобра состојба, но кога ќе земеме се во предвид, тоа е нормално – заврши Гвардиола.