Црвен аларм за дел од Хрватска. Словенците: Доаѓа еден од најсилните циклони во последните 10 години

Бурата Киран ја погоди северна Европа во четвртокот

Во Хрватска на сила е црвен метео тревог, а поплави се можни веќе вечерва во северниот дел на Јадранот, а потоа од вечерва и утре во Лича, на централниот дел на Јадранот и во неговата внатрешност.

Како што истакнуваат од Државниот хидрометеоролошки завод, граѓаните да избегнуваат секакви патувања кои не се од големо значење, пренесува Јутарњи.

Невремето Киран во четвртокот ја зафати северна Европа, а влијаеше и на времето во Хрватска.

Во Франција едно лице го загуби животот, а целиот сообраќај е запрен .

Се применува посебно предупредување:

„Поради прогноза на грмежи кои локално може да бидат посилни и придружени со обилни врнежи од дожд, денеска на подрачјето на северниот дел на Јадранот и Горски Котар, а во текот на ноќта и утре на подрачјето на Лика, средно Јадранско и во внатрешноста. , постои можност за поројни и урбани поплави“.

Проблеми ќе предизвика силен јужен ветер. Веќе има прекини во поморскиот сообраќај.

Големи количества врнежи се очекуваат и во соседна Словенија, каде при минување на овој циклон (четврток попладне и навечер и петок претпладне) ќе наврнат од 50 до 150 милиметри дожд.

На Словенија и се закануваат поплави, на луѓето им се нуди сместување

Западна Словенија е под црвен аларм. Имено, таму се очекуваат обилни врнежи, поради што се очекуваат нови покачувања на водостојот на реките. Нагло зголемување на нивото на реките се очекува вечерва и вечерва, прво на северозапад, подоцна и на други места во Словенија, пренесува N1 . Словенечката агенција за животна средина и цивилна заштита бара од граѓаните од западните делови на Словенија да најдат сместување кај роднините и пријателите доколку се сомневаат во сопствената безбедност. Им се нуди сместување во училиштата.

Доаѓа еден од најсилните циклони во последните десет години, ве молиме да се засолните навреме, не очекуваат есенски поплави, отворивме домови и училишта за сите оние кои не се чувствуваат безбедно како дома“, предупредуваат од Агенцијата.