Чарлс ќе носи спектакуларна наметка на церемонијата на крунисувањето: Дизајнот ќе и оддаде почит на природата! (ВИДЕО)

Британскиот крал Чарлс ќе ја носи темноцрвената и виолетова свилена кадифена облека што некогаш ја носел неговиот дедо, кралот Џорџ Шести, на неговото крунисување во 1937 година за неговото крунисување на 6 мај, соопшти Бакингемската палата. Облеките за крунисување се значаен дел од регалите што ги носат монарсите за време на церемониите на крунисување, обично украсени со симболи што го претставуваат авторитетот и моќта на монархот.

Чарлс и неговата сопруга Камила за време на церемонијата ќе носат два комплети наметки, кои биле спасени или направени од 334-годишната лондонска кројачка продавница „Ед и Равенскрофт“, пренесува Ројтерс.
Скарлетната наметка на Камила е првично направена за покојната кралица Елизабета Втора, додека виолетовата ќе има дизајн кој црта на теми од природата и животната средина, што е знак на наклонетоста на кралската двојка кон природниот свет.

Палатата објави дека на фустанот за крунисување за прв пат ќе бидат прикажани пчели и бубачки.
Претходно беше објавено дека историскиот камен за крунисување пристигнал од Шкотска во Лондон за крунисувањето на новиот крал. Тоа е каменот на кој со векови се крунисани британските монарси. Според извештаите, каменот пристигнал во специјален носач направен од шкотски даб. Исто така познат како Камен на судбината и се смета за свет, историски симбол на шкотската монархија и државност, тој е преместен од својот постојан дом во замокот Единбург за прв пат по повеќе од 25 години.

Чарлс, кој ја наследи кралицата Елизабета Втора по нејзината смрт во септември, официјално ќе биде крунисан во лондонската Вестминстерска опатија, а на церемонијата ќе присуствуваат голем број странски шефови на држави.

На сликата подолу е четиригодишниот Чарлс на крунисувањето на неговата мајка, Елизабета Втора.