Шампионот брутално нокаутиран: Страшниот Израел Адесанја си го врати појасот на спектакуларен начин (ВИДЕО)

Нигериецот му се одмазди на Переира!

Конечно.

Во четвртиот обид (ако броиме и два порази во кик бокс) Израел Адесанја го совлада Алекс Переира. Тој се одмазди за поразот во ноември и си го врати шампионскиот појас што го загуби во ноември.

Нигериецот го нокаутираше шампионот во второто коло на мечот во Мајами, што секако е изненадување. Да потсетиме, Адесанја пред неколку месеци водеше на поени кога доживеа силен удар и беше нокаутиран по серијата крошиња на Бразилецот. Сега оценката беше дека мораше да внимава да не ја доживее истата судбина, но наместо тоа тој го нокаутираше својот ривал.

Првите пет минути беа разменети со удари, Переира беше во водство, тоа го бодреше, нападна во втората рунда, го закачи противникот на оградата од октагонот, па многумина мислеа дека се ќе биде готово. Следеше сосема спротивното сценарио, шампионот не ја зема предвид одбраната, Адесанја го удри со десна рака, набрзо следеа серија удари, Переира од ловец, како што рече Адесанја по мечот, се претвори во плен. На крајот голема прослава и враќање на круната во рацете на Адесанја.

Локалната легенда Хорхе Масвидал не успеа, загуби на поени, заслужено, од Гилберт Барнс, па по 20 години Масвидал се повлекува од октагонот. Во другите натпревари пред двете главни борби, Роб Фонт го победи Адријано Јанез со спектакуларен нокаут во бантам категорија. Кевин Холанд во последното коло го исфрли Сантијаго Понизиби, па тоа беше очекуваниот исход.

Големото изненадување на главната програма беше воведниот меч помеѓу Раул Розас Јуниор и Кристијан Родригез, 18-годишниот Розас, голем талент за ММА, беше поразен на поени од Кристијан Родригез. Ова ќе биде голем удар за мексиканската надеж Розас, која пред борбата амбициозно го објави својот план да стане најмладиот шампион на УФЦ во историјата…