Шолц: Засрамен сум и огорчен од антисемитските инциденти во Германија

Германскиот канцелар Олаф Шолц во синагогата Бет Цион во Берлин на 85-годишнината од „Кристалната ноќ“, кога беше извршен големиот погром против Евреите, изјави дека е засрамен и огорчен од неодамнешниот бран антисемитски инциденти во Германија, предупредувајќи дека Берлин нема да толерира омраза против Евреите.

– Секој облик на антисемитизам го труе нашето општество, рече Шолц, кој носеше кипа, традиционалната еврејска покривка за глава што е вообичаена во синагогата за мажи. 

Шолц ги повика Германците активно да се спротивстават на маргинализацијата или прогонството на Евреите денес.

– И покрај шокантната историја на холокаустот, Евреите продолжуваат да се соочуваат со дискриминација и исклучување, рече Шолц на комеморацијата по повод одбележувањето на Кристална ноќ во синагогата Бет Цион во Берлин.

– Ова е срамота. Тоа ме навредува и длабоко ме засрамува, рече Шолц.

Претседателот на Централниот совет на Евреите, Јозеф Шустер, призна дека, за разлика од пред 85 години, денес еврејскиот живот во Германија е заштитен. Сепак, тој исто така нагласи дека луѓето не сакаат да живеат зад „заштитните штитови“, јави ДПА.

– Сакаме да живееме слободно во Германија, во нашата земја, да живееме слободно во ова отворено општество, рече Шустер.

Забелешките на Шустер се однесуваат на порастот на антисемитските инциденти во Германија во месецот откако исламистичката милитантна група Хамас изврши терористички напади врз Израел. Во средината на октомври, двајца неидентификувани мажи фрлија молотови коктели врз синагога и центар на еврејската заедница во Берлин.

Денешната комеморација во синагогата се одржа под огромни безбедносни мерки. Патиштата беа блокирани, а полицијата беше во синагогата со специјалци и оклопни возила.