Шпрајц го „призна“ гафот во емисијата и во свој стил продолжи: „Не верувајте на видеата од уништената Газа…“

0

Популарниот водител минатата недела изјави дека и Израел користи терористички методи во војната со Хамас, еве како тоа го објасни

Зоран Шпрајц во петокот вечерта во новото издание на емисијата „ Состојба на нацијата“ се осврна на говорот од една недела претходно, кога во свој стил го коментираше конфликтот во Појасот Газа, во кој го окарактеризира Израел како „терористичка држава“ поради методите што ги користи како одмазда за Хамас.

Тој коментар беше емитуван низ целиот регион, а сега, седум дена подоцна, Шпрајц го појасни, додавајќи дека и Јутјуб ги „казнувал“ поради тоа.

– Во последната емисија погрешивме бидејќи зборувајќи за настаните во Појасот Газа посочивме дека во справувањето со тероризмот и Израел користи терористички методи и со тоа всушност и самата станува терористичка земја. Ова можеби беше малку промашен пристап поради чувствителните снимки од Газа што предизвикаа платформата YouTube да го ограничи пристапот до таа снимка од нашето шоу, иако целиот свет ги гледа дење и ноќе на социјалните мрежи и на ТВ емисиите. ….Затоа не им верувајте на снимките од разурната Газа, убиени и ранети деца, гладни и жедни цивили. Затоа што по неодамнешната хуманитарна интервенција на Израел во Појасот Газа, а да не зборуваме за Специјалните хуманитарни операции во Појасот Газа, тој стана една од најубавите области во светот. Во него децата весело и весело си играат на прекрасните песочни плажи или уживаат во третиот дел од Балканските војни на Play Station. Па, понекогаш децата може да пукнат, но од смеење, не од бомби. И благодарение на израелските инвестиции и инвестиции во економијата на Газа, постигнато е речиси целосна вработеност и стандард што го надминува стандардот на цивилите во Тел Авив кои со зависност гледаат како нивните палестински браќа живеат во Газа“, заклучи Шпрајц во емисијата.