ШТО СЕ НОСИ ВО ПАРИЗ ВО МЕСЕЦОТ НА ВИСОКАТА МОДА: 9 street style трендови кои ќе ја одбележат оваа пролет

0

Погледнете кои трендови во уличниот стил ќе бидат актуелни во наредните месеци, особено во текот на пролетта 2023 година, а кои се создадени како почит на високата мода.

Екстравагантната недела на висока мода заврши и дефинитивно покажа дека во споредба со скромната минатата сезона, овојпат се е спротивно. Да, рецесијата може да се наѕира, но како што стојат работите, одредени стилови на врвот се враќаат посилни од кога било.

Не само што ревиите од високата класа привлекоа различна толпа, туку и редовните гости ја донесоа својата модна А-игра на улиците. Од блескави комбинезони, златни детали, па дури и хулахопки наместо панталони, погледнете кои трендови го најдоа своето место во уличниот стил  директно од ревиите на високата мода .

1. Црвеното се враќа на голема врата

Љубителите на уличната мода не ја пропуштија можноста да донесат парчиња во бојата што ќе ја одбележат пролетта пред нас – црвената. 

2. Moto Baby!

Главниот „виновник“ не е никој друг туку Розалија. Веднаш по настапот на Motomami’s Louis Vuitton performanse, мото јакните се појавија во најнеобични форми на модните ревии. 

3. Recessioncore макси здолништа

Како што сугерира теоријата на Hemline Index, со враќањето на рецесијата, така се и долгите, макси линии на здолништа и фустани.

4. Catsuit костум е се што ви треба

Најлесен начин да изгледате спектакуларно е statement piece .

5. Акцент на чорапите

Кожните фланели беа главен дел на ревијата на Ботега Венета во пролетта 2023 година, но трендот што го усвоија љубителите на модата во улицата и го гледаат на секој чекор се дефинитивно хулахопките како панталони.

  1. Вештачко крзно

Збогум природно крзно, добредојде вештачко! Модните ревии изобилуваа со фантастични парчиња кои привлекуваат очи и аксесоари изработени од вештачка кожа, а јасно е дека ова е уште еден тренд кој многумина го чекаа.

7. Колку е повисока платформата, толку подобро

Толку од трендот на балет…барем судејќи според изданијата на Модната недела. Платформите се сè понеобични и бестрашни. 

8. Барем едно впечатливо парче

Навивачите на Скиапарели ја покажаа својата посветеност на златните, впечатливи детали. 

9. Chapeau!

Најдобриот додаток за висока мода? Шапка со огромен раб.