Што се случува со спортистите? Уште еден млад фудбалер колабирал на тренинг, се борат за неговиот живот

Што се случува со спортистите?

Нови тешки вести од спортските терени пристигнаа од Соединетите Американски Држави, каде младиот фудбалер Роберт Буш (17) колабирал на теренот за време на тренингот со својот тим од Лонг Ајленд и сега е сместен на Одделот за интензивна нега, каде лекарите се борат за негов живот.

Момче од Селден, Њујорк, минувал низ класични тренинзи кои траеле само четири минути кога добил срцев удар.

Тренерите реагирале многу брзо и примениле итни методи, меѓу кои и реанимација со помош на дефибрилатор, а брзата помош брзо пристигнала на местото на драмата и се бори за живот.

И покрај помошта што ја добил, Буш останал без кислород во мозокот 45 минути, а неговиот постар брат Стив вели дека неговиот мозок веќе воопшто не функционира.

Сè уште не е јасно што го предизвикало колапсот на младиот Роберт Буш , бидејќи неговото семејство тврди дека на неговите лекарски прегледи никогаш не била откриена абнормалност со срцевиот мускул.

Што се случува со спортистите? Ова е само еден во низата инциденти од почетокот на годината.
Ова е само еден од низата инциденти што се случија годинава на спортските терени ширум светот, што јасно води до прашањето – што се случува со спортистите кои со години се на редовни тренинзи?

На крајот на април се случи голема трагедија во Иран кога фудбалерот Амир Хосеин Ширчи падна на теренот на натпреварот на неговиот тим Шохад Бабослар против Нафт Гачсаран во втората лига на оваа земја. За жал, тој починал на пат кон болница.

На почетокот на истиот месец, трагедија се случи и во Хрватска, каде што загина младиот хрватски фудбалер М.Ф.

Драги Гудељ падна на теренот на мечот на неговиот тим Кордоба , но за среќа помина без посериозни последици, бидејќи лекарите навремено реагираа и го пренел во болница каде ја поминал ноќта

На почетокот на март се случи уште еден смртен случај на Брегот на Слоновата Коска, каде Мустафа Сила, фудбалер на Расинг, исто така почина откако колабираше за време на натпревар. И тој и покрај напорите на лекарите не издржал на пат кон болница.